Kdo nařídil uzavření Hradčanského náměstí? Chovanec žádné jméno neprozradil

Praha – Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes ptal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na to, kdo a proč nařídil uzavření Hradčanského náměstí při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Chovanec to odmítl prozradit, dodal jen, že policie slouží České republice a jeho lidem a že "nemůže sloužit ani Hradu, ani Chovancovi ani nikomu v této Poslanecké sněmovně". 

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra a Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Ministr vnitra zopakoval, že to byla součást bezpečnostních opatření. Zdůraznil ale také, že kancléř českého prezidenta Vratislav Mynář policii neřídí. Kalousek totiž tvrdil, že by na Hradčanské náměstí směl, pokud by k tomu měl Mynářovo svolení. „Jak mi řekl jeden z vašich lidí, kdyby vám to povolil pan Mynář, tak vás na to Hradčanské náměstí pustíme," uvedl šéf TOP 09.

Chovanec připomněl, že kancléřovou rolí není řídit policii a neřídí ani ochrannou službu prezidenta. „Žili jsme v době, kdy jsme se chodili ptát, co na to Rusové. Já nechci žít ve světě, kde se budeme ptát, co na to Číňané, případně co na to pan Mynář," řekl mu na to Chovanec.

Kalousek si stěžoval na to, že se kvůli záboru nemohla před Hradem uskutečnit ohlášená demonstrace proti čínské lidskoprávní politice, která se nakonec konala v nedalekém parku. Podle Kalouska to bylo proti ústavnímu právu na shromažďování. Chovanec v souladu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým uvedl, že svolavatel demonstrace místo jejího konání změnil.

Policie podle Chovance pochybila pouze při postupu na pražské FAMU, do jejíž budovy vstoupila kvůli tibetským vlajkám a žádala informace od děkana. „Dotčení policisté byli identifikováni a je s nimi zahájeno kárné řízení," uvedl Chovanec.

Jediné trestní řízení v souvislosti s tibetskými vlajkami se podle Chovancových informací vede proti čínskému občanovi, který protičínskému demonstrantovi sebrat tibetskou vlajku a dopustil se tak přestupku.

Ministr potvrdil také informace, že Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje policisty, kteří jsou podezřelí, že na Vinohradech zadrželi a poté slovně i fyzicky napadli studenta kritizujícího bezpečnostní opatření kvůli čínskému prezidentovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama