Vyjednávání v Brně pokračuje. ANO, Žít Brno a SZ v Brně hledají i s TOP 09 partnery pro koalici

Brno – Bereme na vědomí, že KDU-ČSL nechce pokračovat v koalici, která v Brně vládla, oznámili členové dalších tří koaliční skupin. V moravské metropoli i dnes pokračovala jednání o možné nové koalici.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Magistrát města Brna
doporučujeme

V Brně tak fakticky skončila koalice. Zbylí tři partneři, mimo lidovce, budou nadále naplňovat koaliční spolupráci, ke které přiberou ještě TOP 09, a budou hledat další partnery pro vznik koalice nové. Novinářům to dnes řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ, která má 30 mandátů, se rozpadla kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL. Lidovci už v ní nechtějí pokračovat s odůvodněním, že ANO za jejich zády jednalo o nové možné koalici s ČSSD. Proto sami s ČSSD uzavřeli dohodu o hledání partnerů k nové koalici. Dohromady má ANO, Žít Brno, SZ a TOP 09 dohromady 27 hlasů, k získání většiny je však třeba ještě jeden hlas.

ANO dnes svolalo schůzku s Žít Brno, Stranou zelených a také KDU-ČSL, poslední jmenovaná strana se však nedostavila. Ostatní to tedy pochopili tak, že lidovci nemají zájem na zachování koalice a neúčastí z ní vystoupili. „ANO, Žít Brno a Strana zelených se shodly, že budou nadále naplňovat spolupráci a společně s TOP 09 hledat partnera pro vznik nové koalice," uvedl Vokřál.

„Největší blízkost programového prohlášení máme s tím, kdo jej už dříve podepsal. Proto budeme jednat s KDU-ČSL, ale také máme programovou blízkost s ČSSD," dodal Vokřál. Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) však řekl, že k TOP 09 není možné přibrat do koalice jak KDU-ČSL, tak ČSSD, protože v opozici by zůstala ODS a KSČM.

Předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil však ČTK řekl, že pro sociální demokraty platí dohoda s lidovci a nemíní z ní vystupovat. "Nemíníme z ní vyskočit hned při první příležitosti," řekl Pospíšil. Vše bude otázkou dalších jednání, která podle něj ukážou, kdo chce vytvořit schopnou koalici a kdo bizarní složení mnoha stran.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama