K zvládnutí migrace je klíčový Schengen a Turecko je náš partner, shodli se politici

Praha – Ústavní činitelé se dnes na schůzce na Pražském hradě shodli, že pro zvládnutí migrační krize je klíčové zachování a ochrana schengenského prostoru. Jedním z hlavních témat byla migrace a spolupráce Evropské unie s Tureckem na základě nedávno uzavřené dohody mezi EU a Ankarou. 

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vláda ČR: Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček a Lubomír Zaorálek /ČSSD/
doporučujeme

Kromě migrace hovořili prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další vrcholní představitelé země také o zapojení ČR v NATO, zahraničních misích českých vojáků či používání jednoslovného názvu Česko v zahraničí.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) k dohodě uvedl, že výhrady ve smyslu, že Turecko vydírá EU, nejsou na místě. „Debata řekla poměrně jasně, že pokud má Evropa pocit, že je v nevýhodné pozici, že jsme si to udělali sami. Kdybychom byli schopni sami chránit své hranice, nebyli bychom v pozici někoho, komu je třeba pomoci," řekl po jednání novinářům. Klesající počty migrantů jsou podle něj zásluhou Ankary.

V prohlášení se ústavní činitelé shodli, že Turecko je partnerem, který hraje zásadní úlohu ve zvládání migračního proudu. „Turecko vnímají ústavní činitelé jako partnera, který hraje při zvládání současných migračních proudů zásadní úlohu. K efektivnímu řízení těchto proudů z Turecka a navracení uprchlíků je nezbytná účinná součinnost řeckých a tureckých úřadů, stejně jako plně funkční systém na vnější hranici Schengenu, garantující provedení všech předepsaných přijímacích procedur," píše se v prohlášení. EU podle něj musí být schopna zajistit důslednou ochranu vnější hranice především vlastními prostředky, proto ústavní činitelé vítají vznik evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Politici se také shodli, že bude pokračovat dosavadní zapojení ČR do zahraničních operací a mezinárodních uskupení. "Zabývali jsme se tím, kam bude ČR posílat jednotky a vojáky v nejbližších dvou letech, protože se chystá materiál pro vládu a Parlament," řekl Zaorálek. Jedná se podle něj o Afghánistán, Mali, Golanské výšiny a další místa.

Prvořadým úkolem ČR je podle účastníků schůzky dodržovat závazky vyplývající z aliančního Akčního plánu připravenosti. Je třeba počítat také s navýšením aktivit při výcviku a bojové přípravě doma i v zahraničí.

„Ústavní činitelé odsoudili nedávné útoky v Bruselu, které jsou výrazem naprosté neúcty k lidskému životu, a míří proti hodnotám svobody a demokracie. Byl potvrzen význam aktivního zapojení ČR do boje proti terorismu a potřeba posílení spolupráce v bezpečnostní oblasti včetně bezpečnostních složek (problematika tzv. zahraničních bojovníků, pohraniční bezpečnost, bezpečnost v letecké dopravě, boj proti financování terorismu, předcházení násilnému extrémismu nebo specializovaná spolupráce EU s vybranými třetími zeměmi)," píše se také v jejich společném prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama