O svátcích si nenakoupíme. Obchody budou mít zavřeno, schválili poslanci

Praha - Hypermarkety a supermarkety budou mít o některých státních svátcích povinně zavřeno. Na dnešním jednání Sněmovny o tom rozhodli poslanci. Zákon musí ještě schválit Senát.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Obchodní domy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Novelu zákona, která zakazuje prodej v supermarketech a hypermarketech o některých svátcích, nakonec poslanci schválili.

Konkrétně se bude jednat o Nový rok a 25. a 26. prosinec a 24. prosince bude otevřeno jen do 14 hodin. Povinnost zavřít budou mít v těchto dnech provozovny s plochou větší než 200 metrů čtverečných.

Ze Senátu se však možná zákon vrátí zpět poslancům s pozměňovacím návrhem, který bude rozsah svátků rozšiřovat. Podle původního senátního návrhu měly mít obchody zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Zákaz prodeje se ale i ve schválené podobě nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřít však budou muset zastavárny, sběrny nebo bazary.

Poslanci přistoupili na pozměňovací návrh Romana Kubíčka (ANO), který zákaz proti senátní podobě zmírnil na tři svátky. Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (za ČSSD) s tím nesouhlasil. "Spokojen s tím nejsem, protože je to redukovaný výsledek. V podstatě téměř kopíruje současnou praxi. Ale je tady ještě prostor v Senátu to nějak obohatit o další dny, aby to mělo nějaký význam," řekl Bublan novinářům.

Psali jsme:  

Poslanci nejprve tento návrh neschválili, hlasování však zpochybnil Michal Kučera (TOP 09 a Starostové) a na druhý pokus už ho přijali. Před závěrečným hlasováním si však klub KDU-ČSL vyžádal přestávku na poradu. Po ní požádal poslanec KSČM Josef Šenfeld o revokaci usnesení, jímž Sněmovna Kubíčkův návrh schválila. Vyvolalo to ale rozsáhlou debatu, která vyvrcholila tím, že místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) po poradě se sněmovními legislativci prohlásil všechny pozměňovací návrhy za odhlasované a poslanci už jen hlasovali o zákonu jako o celku.

Pro zákon nakonec hlasovalo 90 poslanců. Podpořili ho sociální demokraté, komunisté, lidovci i dva poslanci z klubu Úsvitu. Naopak vládní hnutí ANO hlasovalo proti němu stejně jako poslanci ODS, TOP 09 a Starostů a také většina nezařazených poslanců.

Podporovatelé zákona argumentovali tím, že svátky by měly být dobou, kdy je rodina pohromadě. Odkazovali se také na zákoník práce, který uvádí, že pracovat ve státní a ostatní svátky lze zaměstnanci nařídit jen v těch případech, kdy taková práce nemůže být provedena v jiných dnech. Profesemi, u kterých je potřeba, aby pracovaly 24 hodin denně, jsou například lékaři nebo hasiči, prodavači prý ale rozhodně ne. "Umožněme jim čerpat volno," přemlouval kolegy Stanislav Grospič (KSČM).

Kritici zákona naopak tvrdili, že mnoho lidí práci ve svátek vítá, je za ni totiž 100% příplatek. "Mohou si alespoň trochu přivydělat," myslí si poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) s tím, že by nebylo férové zaměstnancům tuto možnost vzít.

Řešením by bylo podle podporovatelů zákona změnit systém odměňování tak, aby prodavači pobírali takový plat, aby pokryl jejich životní potřeby a nebyli tak nuceni si o svátcích přivydělávat. "Přidejme jim peníze, ať mají důstojný život," vyzvala poslance Marta Semelová (KSČM). Dostalo se jí ale kritiky, že tento zákon neřeší platy a tímto zákonem se jen upírá lidem možnost si trochu přilepšit.

Část poslanců se bála také toho, že pokud schválí omezení prodejní doby v sedmi státních svátcích (jak bylo původně navrhováno), postupně těchto dní bude přibývat a zákaz prodeje se bude týkat stále menších provozoven. "Budeme omezovat i otevírací dobu hospod? Kde se zastavíme, koho budeme vyčleňovat?" ptala se poslanců Adamová. Podle dalších stát nemá právo lidem přikazovat, co budou ve svém volném čase dělat - jestli pracovat, nebo ne.

Zbyněk Stanjura (ODS) argumentoval tím, že pokud chtějí mít prodejci zavřeno, rozhodnou si o tom sami: "Ze sedmi vybraných svátků většina obchodů stejně mívá ve třech z těchto dní běžně zavřeno, například na Vánoce. Tento zákon k ničemu nepotřebujeme, je ta jasný příklad dalšího zbytečného zákona."

Bohuslav Svoboda zase odkazoval k příkladům ze zahraničí: "V Maďarsku se kvůli tomuto zákona natolik zvýšila nezaměstnanost, že muselo otevření obchodů o svátcích znovu zavést. Každý, kdo má obchod, by si o tom měl rozhodovat sám, my mu to nemůžeme nařizovat. "

Další poslanci zase upozorňovali na nelogičnost zákona v tom smyslu, že platí jen pro některé prodavače. "V čem je jiná prodavačka v luxusní nebo malé prodejně oproti té v supermarketu?" rozčiloval se Tomio Okamura (SPD) a prosazoval, aby potom zákon platil pro všechny bez rozdílu.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama