Název Czechia rozdělil politiky, Schwarzenberg je pro Bohemii

Praha – Čeští ústavní činitelé se shodli, že by měla Česká republika ustanovit také jednoslovný překlad názvu, který by měl v angličtině znít Czechia. Ne všichni jsou nápadem nadšeni. Proti je třeba čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, ale také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Karel Schwarzenberg /TOP 09/
doporučujeme

Rozporuplné reakce vzbuzuje na politické scéně záměr používat v zahraničí pro označení ČR jednoslovné překlady názvu Česko, který například v angličtině zní Czechia. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) se staví proti kvůli zavedené značce Czech Republic a hovoří o referendu.

„Žádná Czechia ale Czech Republic! Nechci, aby si naši zemi pletli s Čečenskem.. Hodlám prosazovat teprve 4 roky staré logo, které si sám stát koupil a používá v kampaních. Vyčíslení dosavadních nákladů používání loga Czech Republic jde do miliardy a nyní se to chce změnit? Mrhání penězi i zneváženi naší důstojnosti. Nepodpořím tyto nápady," ostře návrh kritizovala na sociálních sítích Šlechtová.

O názvu má jednat ještě vláda, výrazně proti se staví ministryně Šlechtová. „Neztotožňuji se s názvem Czechia. Již od roku 2012 používáme destinační logo Czech Republic - Land of Stories. Na zavedení a komunikaci destinační značky v letech 2013-2015 bylo vynaloženo zhruba 1,1 miliardy korun," dodala pro ČTK. Ve vládě bude proti a chce navrhovat i navrácení částky vynaložené na propagaci značky Czech Republic.

Šlechtová později na twitteru navrhla referendum o názvu země. „Je to jediný nástroj, kde se mohou vyjádřit všichni. A my všichni jsme Češi," napsala. Tomu oponoval předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeden z účastníků čtvrteční schůzky na Hradě. „Název země nikdo nemění, jsme stále Česká republika, jde pouze o vyřešení anglického překladu slova Česko," uvedl.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) čeká k tématu bouřlivou debatu na vládě. „To stoprocentně bude téma, které bychom tam rádi zvedli," řekl ČTK. Prosazení názvu je podle něj nešťastné hlavně kvůli rychlosti, s kterou přišlo, protože chyběla řádná debata.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) změna nebude mít dramatické dopady na export. „Vliv názvu Czechia podle mě nebude na náš export nijak dramatický, jde jen o překlad již užívaného Česko do angličtiny," napsal ČTK.
Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg navrhuje název Bohemia. který je označením pro Čechy. „Proč se vyhýbáme staroslavnému výrazu Bohemia, který byl po staletí označením naší země? Tomu nerozumím. Je to ctihodný název, Království České. Proč, prosím, musíme dělat něco uměle a dávat jakési označení Czechia?" uvedl.

Ve čtvrtek se proti názvu Czechia ohradila politická strana Moravané, která jeho prosazení považuje za protiústavní útok na identitu Moravanů, protože evokuje pouze Čechy a nerespektuje Moravu a Slezsko. Jazykovědkyně Akademie věd ČR Markéta Pravdová považuje tvar Czechia za korektní, ministerstvo zahraničí vychází z posudku Ústavu pro jazyk český se stejným závěrem.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama