Gazdík se vrátil do čela Starostů a nezávislých. Kolem hnutí se motá hned několik "nápadníků"

Průhonice – Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) si dnes vybíralo nové vedení. Na post předsedy se po dvou letech vrátil Petr Gazdík. STAN už také získal několik nabídek ne spolupráci od dalších stran, včetně těch vládních.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Petr Gazdík /TOP 09/
doporučujeme

Volba předsedy žádné překvapení nepřinesla. Místopředseda Poslanecké sněmovny a dosavadní první místopředseda hnutí Gazdík neměl protikandidáta. Na sněmu v Průhonicích získal od delegátů 133 hlasů ze 144 možných. Šéfem hnutí byl zvolen na rok do řádné volby celého vedení.

Gazdík stál v čele hnutí od roku 2009 a úspěšně jej dovedl do Parlamentu v rámci spolupráce s TOP 09. Před dvěma lety se nechal vystřídat libereckým hejtmanem Martinem Půtou. Půta se však předloni výkonu funkce vzdal, a to kvůli obvinění z přijetí úplatku. Od té doby Gazdík STAN řídil. Hnutí se za bývalého předsedu Půtu, který obvinění odmítá, postavilo. I Gazdík věří, že se politik, stíhaný podle něj nespravedlivě, do funkce vrátí.

Jeho úkolem nyní bude provést hnutí úspěšně zejména podzimními krajskými volbami, které podle něj budou zároveň volbami o budoucnosti státu. Česko podle Gazdíka trápí „tichá krize" a neklid hlavně v souvislosti s uprchlickou krizí. Zemi chybí strategická vize, jak toto překonat, Starostové by měli být schopni takovou vizi nabídnout, uvedl Gazdík.

Hnutí se podle staronového předsedy až po podzimních krajských volbách rozhodne, jak dál. Jeho ambicí je netříštit politické síly a získat partnery pro přípravu a prosazování strategické vize rozvoje země i Evropy. "To zásadní by mělo být vyřešení vize identity, kterou postupně Evropa i Česká republika ztrácí, a navrácení se ke kořenům," řekl Gazdík. Vizi chce promítnout do konkrétních zákonů.

Místopředsedou se stal Rakušan

Jeho novým zástupcem by zvolen kolínský starosta Vít Rakušan. Ani on neměl soupeře a dostal ve volbách prvního místopředsedy 137 hlasů. Rakušan je také kandidátem STAN na středočeského hejtmana a jako takový se dnes delegátům sněmu představil spolu s dalšími krajskými lídry. Do krajských voleb jde STAN většinou společně s regionálními středovými uskupeními, mezi něž patří Východočeši, zlínské hnutí ZVUK12, olomoucká Nezávislá volba nebo plzeňští Občané Patrioti.

O budoucí spojenectví či spolupráci se STAN dnes na sněmu žádali v různé také představitelé mnoha parlamentních stran včetně vládních. Hnutí končí smlouva o spojenectví s TOP 09, podle jejího čestného předsedy Karla Schwarzenberga se ale spojení obou uskupení má k světu.

O spolupráci projevilo zájem hned několik stran

Obě uskupení jsou podle Schwarzenberga označována za „rozvedený pár". Poznamenal přitom, že ve svém osobním životě už rozvod zažil a za nejlepší označil to, že se svou ženou se po letech znovu oženil. Starostům doporučil, aby se drželi svých principů a zásad a nepřizpůsobovali je nabídkám, s nimiž za nimi budou chodit „různí mlsní kocouři".

Šéf ANO Andrej Babiš poukázal na to, že jeho hnutí se Starosty spojuje úsilí o transparentní a nekorupční řízení. Ocenil, že hnutí obce řídí se „zdravým selským rozumem" a že obce dosahují přebytků v hospodaření.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil Starosty za slušné a pracovité. „Pojďme společně hledat konstruktivní řešení a spojovat lidi dobré vůle," vybídl je. Zájem o povolební spolupráci projevil také předseda ODS Petr Fiala.

Ppředseda Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že na sněm nepřijel na námluvy. Starostům ale děkoval za jejich kultivovaný přístup a označil je za "hlas těch, kteří jsou v první linii", tedy komunálních politiků.

Ani ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) podle svých slov na námluvy nepřijela. Vyzvala ale starosty, aby jí navrhovali, na jaké projekty by úřad obcím mohl finančně „Pojďme společně vymyslet, co opravdu potřebujete," uvedla. 

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama