Stát by měl vymáhat škody po chybujících úřednících, říká STAN

Průhonice – Státní úředníci byli měli být finančně potrestáni za škodu, kterou způsobili nezákonným rozhodnutím nebo postupem. Požaduje to hnutí Starostové a nezávislí ústy svého znovuzvoleného předsedy Petra Gazdíka.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371
doporučujeme

Hnutí chce nápad prosadit prostřednictvím svých senátorů. Ve Sněmovně se jim přijetí obdobné poslanecké úpravy zatím nepodařilo.

Podle Gazdíka návrh „upraví stav, kdy komunální politici odpovídají plně za způsobenou škodu, zatímco státní úředníci, soudci, státní zástupci, policisté neodpovídají". Úředníci by za neúmyslně zaviněný čin mohli být potrestáni až do výše čtyř měsíčních platů, za úmyslný v plné výši.

Nyní úřady škodu vymáhat můžou, ale nemusí. Poslanecká novela si klade za cíl uložit státu povinnost tuto škodu vymáhat. Podobný návrh už prosazovali poslanci TOP 09 a Starostů v minulém volebním období.

Kritici se obávali mimo jiné toho, že se úředníci budou bát rozhodovat. Předkladatelé ale tvrdí, že není odůvodněné, aby po uhrazení škody občanům nebo firmám zůstal jediným poškozeným většinou stát a nevymáhal po úřednících ani částečnou odpovědnost.

Změna by podle autorů působila i preventivně a vedla ke zvyšování kvality výkonu veřejné správy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama