Sobotka nevylučuje žalobu kvůli trvalým kvótám na uprchlíky v EU

Praha – Šéf české vlády Bohuslav Sobotka dnes v pořadu televize Prima Partie nevyloučil možnost, že by se v případě zavedení trvalého mechanismu přerozdělování migrantů mezi státy EU Česko bránilo žalobou.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Bohuslav Sobotka v OSN
doporučujeme

Premiér ale doufá, že Česku se ve spolupráci s ostatními státy podaří schválení trvalých kvót zabránit. Uvedl, že kdyby se jim zabránit nepodařilo, nechce vylučovat žádnou možnost dalších kroků. „Nechci vylučovat dopředu žádnou reakci," řekl předseda vlády na dotaz na možnou žalobu.

Česká vláda již dříve odmítla, aby se země připojila k žalobě, kterou se Maďarsko a Slovensko u Soudního dvora EU hodlají bránit loňskému rozhodnutí Rady EU, kdy ministři vnitra států EU většinou hlasů schválili kvóty pro přerozdělení desetitisíců uprchlíků. Proti tehdy byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, Finsko se zdrželo.

Sobotka dodal, že Česko by si přálo, aby proti trvalému mechanismu přerozdělování vznikla širší koalice než jen na půdorysu visegrádské skupiny. ČR bude podle něj usilovat o to, aby se o této věci jednalo v Evropské radě, protože tam musí návrh schválit všechny vlády.

Proti trvalému přerozdělování hodlá argumentovat i novými zkušenostmi, které Česko získalo při projektu přesidlování křesťanských uprchlíků z Iráku, z nichž se část rozhodla Česko opustit. Podle něj je to argument, kterým se dá dokázat, že kvóty prostě fungovat nebudou.

K tomu, aby se ČR k žalobě připojila, premiéra opětovně vyzval předseda opoziční ODS Petr Fiala. Ten dodal, že se Česko musí k žalobě připojit, jinak to prý špatně dopadne.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama