"Chudák holka" Dusilová a amatérská soudkyně v kauze Peroutka. Zeman spustil ostrou kritiku

Praha – Verdikt soudkyně ve sporu o výroky kolem novináře Ferdinanda Peroutky byl důkaz amatérismu. V rozhovoru pro blesk.cz to uvedl prezident Miloš Zeman. Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se kancelář prezidenta musí za Zemanovy výroky vnučce Peroutky omluvit.

Přidejte svůj názor 155 komentářů

Falzifikát článku "Hitler je gentleman", který byl nalezen na Praze 10
doporučujeme

Zeman označil vyjádření soudkyně ve sporu v kauze Peroutka za „tak trochu za důkaz amatérismu". Prezident před více než rokem na konferenci o holokaustu mluvil o fascinaci některých lidí nacismem. V této souvislosti zmínil Peroutku, který podle něj napsal článek Hitler je gentleman. Připsal mu také verdikt „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Dnes vrátil hlavně ke druhému výroku. Hájil se, že Peroutkovi ho ve svých pamětech připsal literární vědec Václav Černý. Peroutka pak podle něj „toto přisouzení" do své smrti nedementoval.

Soudkyně si tak podle něj hrála na literární kritičku a popřela pramen, který se „jmenuje profesor Václav Černý". Peroutkovi příbuzní, kteří pochopitelně protestovali, jsou pak pro ni prý pramenem důvěryhodnějším. „Je to tak trochu důkaz amatérismu, ale budiž," řekl dnes Zeman. Podle historiků výrok o andělech a vlcích patří novináři Janu Stránskému, což potvrdil i jeho syn.

Tunelář Bakala a "chudinka holka" Dusilová

Řeč přišla také na uprchlíky. Papež František s sebou v sobotu na palubu svého leteckého speciálu mířícího z řeckého ostrova Lesbos do Říma vzal 12 muslimských uprchlíků včetně šesti dětí, kteří žili v táboře Moria. Zeman to okomentoval slovy: „když je milionový rozsah uprchlíků, tak 12 uprchlíků je hezké gesto, ale to je tak asi všechno".

V rozhovoru také kritizoval Hospodářské noviny, které označil za podplacené, protože patří podnikateli Zdeňku Bakalovi, který podle něj je v podezření „téměř hraničícím s jistotou", že vytuneloval OKD.

Ostře se opře také do zpěvačky Lenky Dusilové. Při udělování Cen Akademie populární hudby Anděl uvedla, že prezident „podlézá režimům popírajícím svobodu a demokracii". „Chudinka holčička nepřeříká ani tři věty bez papíru," sepsul zpěvačku Dusilovou. Své vyjádření o ní vzápětí označil za laskavé. Navíc je prý „vcelku podřadná zpěvačka".

Kdyby ČSSD Altnerovi zaplatila hned, nebyl by žádný problém

Šéf hradu také opět kritizoval sociální demokracii za její postup v minulosti kvůli sporu o dluh právníkovi Zdeňku Altnerovi. Sociální demokracie mu musí zaplatit 337 milionů korun za to, že ji advokát pomohl vysoudit Lidový dům v Praze. Částka byla určena na základě smluvní pokuty uvedené ve smlouvě, kterou podepsal právě Zeman ještě jako předseda ČSSD.

Už dříve však řekl, že vinu necítí. Připisuje ji naopak vedení ČSSD z roku 2004, kdy sociální demokracie rozhodla, že Altnerovi nezaplatí dluh 18 milionů korun a bude se dále soudit. Vina tak podle Zemana padá buď na Vladimíra Špidlu nebo Stanislava Grosse, kteří v té době byli v čele ČSSD. Současné vedení strany se brání, že vysoká částka je způsobena Altnerovým zdržováním soudu. Zeman dodal, že kdyby ČSSD včas zaplatila, penále by nenarůstalo a problém by se vyřešil.

Loading...
Vstupte do diskuze (155)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama