Zeman: K Číně se chovám jako Alžběta II. a s dalajlámou bych se nesetkal

Praha - Prezident také odmítl kritiku, že obrací zemi k Číně a Rusku. V rozhovoru pro Blesk se přirovnal k britské královně nebo americkému prezidentovi, kteří se s Si Ťin-Pchingem také setkali.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Čínský prezident dorazil na Pražský hrad
doporučujeme

Zeman čelil před návštěvou čínského prezidenta kritice, že podlézá nedemokratickým režimům. "Čínského prezidenta vozila britská královna ve zlatém kočáře, než byly podepsány dohody za 8 milionů liber. Podobně se choval i Barrack Obama," oponoval Zeman.

Podle něj naopak předchozí vláda Petra Nečase příliš podlézala USA a Evropské unii. "Například tím, že se na doporučení Bruselu nezúčastnila vojenské přehlídky v Číně k 70. výročí konce druhé světové války," připomněl Zeman.

Podle Zemana ekonomické dohody s Čínou přinesou Česku samé výhody. Tři přímá letecká spojení přivedou do Česka více čínských turistů, což podle něj pomůže turistickému ruchu nebo třeba lázeňství. Firma Let Kunovice se zase podle Zemana bude podílet na dodávce letadel do Číny, což bude znamenat šest set nových pracovních míst.

Zeman se také vrátil k protestům, které návštěvu čínského prezidenta provázely. Ti, kdo mávali tibetskými vlajkami by měli vědět, že před rokem 1951 to byla feudálně-otrokářská společnost, teokracie, kde vládli lámové a ostatní na ně pracovali," prohlásil Zeman.

Setkání s dalajlámou by proto na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla odmítl. "Sešel bych se s dalajlámou, kdybych sám byl duchovní vůdce, nebo on velký investor," dodal Zeman.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama