Poslance čeká mimořádná schůze kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta

Praha – Poslaneckou sněmovnu čeká v příštím týdnu mimořádná schůze. Poslanci se ve čtvrtek sejdou z podnětu pravicové opozice, aby se zabývali postupy policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Ministr vnitra Milan Chovanec by měl vysvětlovat některé konkrétní incidenty.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Milan Chovanec /ČSSD/ a Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

Poslanci by měli příští týden schvalovat rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Sněmovna se v pátek k rozhodování o tomto tématu nedostala, vrátit by se k němu mohla ve středu. Novela zákona předpokládá, že NKÚ bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli taky do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl.

Mluvit by se mělo také o předloze, která by měla zprůhlednit financování sportu a která předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací a sportovců. Registrace v rejstříku bude povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní podporu. Velikost členské základny je jedním z parametrů, podle nichž se peníze rozdělují mezi jednotlivé svazy. Schvalování novely zákona o podpoře sportu by mělo přijít na řadu v pátek.

Do závěrečného kola by mohli poslat například předlohu o prokazování původu majetku, změnu pravidel pro národní parky nebo návrh, který posílí postavení lidí, kteří si berou úvěr. V úvodní kole by mohla Sněmovna dokončit debatu o zavedení celostátního referenda a o pravidlech činnost bezpečnostních agentur.

Zřejmě větší pozornost ale vyvolá čtvrteční mimořádná schůze svolaná z podnětu opozičních TOP 09 a ODS. Pravicoví poslanci tvrdí, že policisté bezdůvodně omezovali práva obyvatel. Policie na základě vnitřního šetření přiznala jen jednu chybu. Omluvila se kvůli postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty a lidmi, kteří Si Ťin-pchinga vítali, nebo sundávání tibetských vlajek, šetření neodhalilo.

Spor vyvolalo i uzavření Hradčanského náměstí, na něž se tak nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu. Policie opatření hájila, její kritici mluví o porušení ústavního shromažďovacího práva.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama