Babiš podpoří zvýšení platů státních zaměstnanců o 3 procenta, ČSSD mluví o 10 procentech

Praha – Platy státních zaměstnanců by v příštím roce mohly vzrůst. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pro Českou televizi uvedl, že je ochotný podpořit návrh, který to umožní.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Pro pořad Týden v politice řekl, že by se mzdy mohly zvýšit u vybraných profesí, a to okolo tří procent. O konkrétních návrzích bude ještě jednat koaliční rada a následně i vláda. ČSSD však počítá s výraznějším přidáním.

Tři procenta jsou však prý zřejmě maximum, aby to rozpočet unesl. Plánuje prý „velice ambiciózní" výběr daní – počítá s tím, že elektronická evidence tržeb (EET) přinese do státní pokladny o 15,7 miliardy korun více.

Sociální demokraté navrhnou koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent. Podobně jako Babiš chce valorizaci hradit ze zlepšeného výběru daní, uvedl dnes premiér v pořadu Partie televize Prima.

Opoziční ODS má však k plošnému zvyšování výhrady. Petr Fiala pokládá za potřebné motivačně zvýšit především nadtarifní složky mzdy, aby mohli být náležitě oceněni kvalitní učitelé.

Sobotka částečně souhlasí, označil za rozumné zvyšovat také nadtarifní složky platu kvůli možnosti „odměnit ty výkonné". V případě zdravotnictví to ale až tak použít nelze.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama