Obnovit nemocenskou v prvních třech dnech nemoci? Vláda zřejmě neřekne ano ani ne

Praha – Zřejmě neutrální stanovisko zaujmou ministři k senátnímu návrhu, který navrhuje obnovit výplatu nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci zaměstnance.  Proti se stále staví například Svaz průmyslu a dopravy. Zásadní nesouhlas s návrhem vyslovilo i ministerstvo financí, podle něhož by předloha vedla k prohloubení rozpočtového deficitu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nachlazení, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z předkládací zprávy, která vychází z postoje ministerstva práce a sociálních věcí. Poukazuje na to, že k navrhovanému zrušení karenční doby se zavázala i vláda v koaličním prohlášení, podmínila to ale souhlasem zaměstnanců i zaměstnavatelů. A ti jsou proti.

Firmám kvůli tomu senátoři navrhli současně kompenzovat náklady snížením odvodů na nemocenské pojištění z 2,3 procenta na 2,1 procenta. Proti tomu je zase ministerstvo práce, znamenalo by to totiž snížení příjmů státního rozpočtu o zhruba 2,4 miliardy korun ročně. Přebytek účtu nemocenského pojištění, který loni dosáhl 3,2 miliardy korun, by se tak snížil na 0,8 miliardy korun.

Rezort dodal, že v tom případě by nebylo dost financí na pokrytí připravovaných záměrů vlády v oblasti nemocenského pojištění, jako je zavedení otcovské nebo rozšíření okruhu osob s nárokem na ošetřovné. Na tyto změny bude třeba kolem 1,5 miliardy korun.

Podle návrhu by firmy svým zaměstnancům proplácely 60 procent mzdy i v prvních třech dnech jejich pracovní neschopnosti. Kritici poukazují na to, že se obnovením nemocenské v prvních dnech zvýší její zneužívání například k prodlužování dovolené. Zastánci naopak argumentovali tím, že lidé si na léčení berou dovolenou nebo nemoci přecházejí, aby nepřišli o práci.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama