Musíme světu něco sdělit, varuje Hamáček. Co se o nás má dozvědět?

Praha - Pokud se chceme vyhnout dlouhému názvu, kterým Česká republika, respektive její anglický ekvivalent Czech Republic je, musíme světu ukázat, jak nám má říkat. Tvrdí to předseda Poslanecké sněmovny a poslanec ČSSD za Středočeský kraj Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jan Hamáček /ČSSD/
doporučujeme

Hamáček nepopírá, že návrh, aby bylo možné používat vedle oficiálního názvu našeho státu také jednoslovnou zkratku Czechia, rozpoutal pověstnou bouři ve sklenici vody. Zkrácený název ale podle něj není nic výjimečného a u většiny států nám to ani nepřijde neobvyklé.

"V případě naší země se v zahraničí název různě komolí a cizinci se snaží najít ekvivalent našeho názvu Česko. To, o co se nyní pokoušíme, není nic jiného než snaha sjednotit různé varianty jednoslovného pojmenování tak, aby bylo všem jasné, o jakou zemi vlastně jde," uvedl na svém blogu na aktuálně.cz s tím, že cílem je vytvořit určitou obchodní značku, která bude nezaměnitelná a bude se používat tam, kde by bylo označení Czech Republic neúčelné.

Podle Hamáčka nemusíme chodit pro příklad daleko. O Polské republice běžně mluvíme také jako o Polsku, Spolková republika Německo je mezi řečí Německo, stejně je tomu u Rakouska, Norska, Číny, Ruska a nesčetné řady dalších zemí. Jednoslovný název je totiž někdy praktičtější. Hamáček proto věří, že cizojazyčné sjednocení zkráceniny České republice jen pomůže a najde uplatnění třeba v politice, v obchodě nebo ve sportu.

"U sportovců se novinka může promítnout v jednotném označení reprezentačních dresů při mezinárodních akcích. A opět zejména tam, kde třeba Francouzi běžně používají nápis France, nikoliv French Republic. Troufám si tvrdit, že ještě důležitější je možnost užití jednoslovného názvu pro obchod. Jakákoliv obchodní značka by totiž měla být jednoduchá, stručná, jednoznačná. České výrobky jsou také v podstatě obchodní značkou, která má ve světě stále velmi dobrý zvuk. Díky tomu, že se krátké označení země původu i v tomto případě sjednotí, odpadne zmatek ve variantách, jimiž jsou třeba Bohemia, CZ, Czech nebo Czechia," tvrdí.

V nadsázce je tak podle Hamáčka dobře, že řekneme světu, jak nám má říkat, když se chce vyhnout dlouhému dvouslovnému názvu. "Czechia má navíc už i historické opodstatnění. Podle historiků se objevila v latině již v 17. století a angličtina jej používá běžně již od 18. století. V tomto kontextu jde o označení Česka, nikoliv jen Čech, jak by se mohlo někomu zdát. O revoluci tedy rozhodně nejde, spíše je to něco, co se mělo udělat už dávno," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama