Brněnský primátor Vokřál chce jednat o šestikoalici i s KDU-ČSL a ČSSD

Brno – Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dnes potvrdil, že jednání o nové brněnské koalici pokračují. Podle něj chce hnutí ANO spolu s Žít Brno jednat dokonce o šestikoalici s TOP 09, Stranou zelených, lidovci a ČSSD.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Magistrát města Brna
doporučujeme

Vokřál se domnívá, že taková široká koalice by mohla vyřešit patovou situaci, která nastala po rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Lidovci se totiž poté dohodli na spolupráci a hledání partnerů pro novou koalici s ČSSD, a proto obě strany nepůjdou do žádné koalice jedna bez druhé. ANO, Žít Brno a SZ přibraly TOP 09, ale mají dohromady jen 27 mandátů. K většině je potřeba 28.

Lidovci i sociální demokraté možnost projednají, ČSSD je ale k fungování takové koalice skeptická. Podle předsedy brněnských sociálních demokratů Olivera Pospíšila by to s největší pravděpodobností nefungovalo. Podle něj by to navíc výrazně zamíchalo s místy v radě a s resorty, a strany v současné radě by musely ustupovat ze svých pozic. Lidovci pak chtějí věc projednat uvnitř strany a pak právě s ČSSD.

Na vytvoření velkého bloku se už shodli představitelé ANO, Žít Brno, SZ i TOP 09. „Dohodli jsme se, že nadále budeme pokračovat v této naší platformě a že vyzveme k jednání druhý blok, abychom vytvořili koalici těchto dvou platforem. Domníváme se totiž, že je naše situace patová," řekl ČTK Vokřál.

Tomuto čtyřčlennému bloku schází k většině v zastupitelstvu jeden hlas, a přestože chtěl získat buď lidovce, nebo sociální demokraty, obě strany odmítly jedna bez druhé jít do jakékoliv spolupráce. Na druhé straně může ČSSD a KDU-ČSL, které mají celkem 18 mandátů, zlákat do koalice pouze zbylé opoziční strany ODS a KSČM nebo nezařazeného zastupitele Tomáše Kratochvíla, avšak lidovci odmítají spolupráci s komunisty.

Primátor si myslí, že by mohly oba bloky spolupracovat na klíčových věcech po dobu více než dvou let, které zbývají do voleb. „Nemáme zájem o destabilizaci města. Jde nám o to, aby nám nezarostly Lužánky a podobně. Nechceme politikařit a chceme, aby se město kvůli patu nezastavilo, ale aby se pokračovalo v tom trendu, který se nám tady podařilo nastavit," uvedl Vokřál. Otázkou prý je, jak se k věci lidovci a ČSSD postaví.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama