ČSSD se chystá na exekuci. Sype hotovost z účtů do pokladen

Praha - ČSSD se už zřejmě chystá na exekuci. Dokládá to i snaha strany narychlo odklonit peníze z účtů do stranických pokladen v celé zemi - a v hotovosti. Na veřejnost unikl email místopředsedy strany, který to nepřímo doporučuje všem stranickým buňkám v zemi. O exekuci se rozhodne v pondělí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Některé krajské výkonné výbory ČSSD dostaly emailovou zprávu, že mohou přechodně naplnit své pokladny větší hotovostí. Dosud přitom platil maximální strop pro výši hotovosti - v pokladnách mohlo být nanejvýš 5000 korun. Teď to vypadá, že do pokladen a trezorů mohou nacpat sociální demokraté v zemi tolik peněz, kolik se tam vejde.

"Pokud potřebujete mít přechodně v pokladnách ČSSD větší hotovost, je to možné," rozeslal v emailu paušální povolení všem krajským výborům strany místopředseda ČSSD Martin Starec. Upozornil rovněž, že se pokyn týká i nižších oblastních úrovní.

ČSSD totiž hrozí exekuce. Advokát Zdeněk Altner ohlásí v pondělí, jakým způsobem se bude domáhat stovek milionů korun od sociální demokracie. Potvrdil to jeho právník. Pokud v pondělí nebude na účtu Zdeňka Altnera částka, kterou mu má Česká strana sociálně demokratická zaplatit za dávný spor o Lidový dům, nevylučuje ani to, že na vládní stranu pošle exekutory.

A peníze na jeho účtu v pondělí opravdu nebudou. To už zase oznámila ČSSD. Sociální demokracie prý bude platit zatím jen Altnerovým věřitelům. "ČSSD bude nadále hradit pohledávky věřitelů pana Altnera a další postup závisí na tom, jak se bude situace vyvíjet dál," řekl poslanec ČSSD Jan Chvojka. Strana se domnívá, že rozsudek městského soudu není správný a proto se s dovoláním obrátila na Nejvyšší soud. Jenže rozsudek nemá odkladný účinek, přesto ČSSD nezaplatila ve lhůtě stanovené soudem.

Právník Zdeňka Altnera, Václav Veselý, se obává toho, že se sociální demokracie připravuje na obstavení svých účtů. Mimo obstavených účtů by mohla sociální demokracie přijít také o umělecké sbírky, nebo některé své pozemky.

Paradoxně by se exekuce nemohla vztahovat na hlavní sídlo strany, Lidový dům, a některé další nemovitosti, které vlastní. ČSSD je dala do zástavy právě proto, aby dostala úvěr na 338 milionů korun a měla prostředky na zaplacení Altnerovi. Samozřejmě by ale záleželo na postupu exekutora.

Jakým majetkem konkrétně sociální demokracie disponuje? ČSSD je mimo jiné jediným akcionářem společnosti Cíl a vlastní celkem tři a půl tisíce jejích listinných akcií v nominální hodnotě 3,5 milionu. Z výroční zprávy navíc vyplývá, že vlastní pozemky v hodnotě 132 milionů korun a stavby za dalších 400 milionů. Jenže účetní hodnota je jedna věc a ta tržní věc druhá. Hodnota samotného Lidového domu totiž může vykazovanou částku za všechny nemovitosti v účetnictví snadno převýšit.

Dlouhodobý hmotný majetek ČSSD

Pozemky 132 000 000
Umělecké sbírky 1 434 000
Stavby 403 656 000
ostatní 69 950 000

(zdroj: Výroční finanční zpráva ČSSD za rok 2015)

Loading...
Témata: ČSSD | Exekuce
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama