Konec přecházení nemocí? Vláda chce změnit systém nemocenské

Praha - První tři dny nemocenské by mohly být znovu propláceny, o tomto návrhu bude dnes jednat vláda. Zaměstnancům by peníze vyplácely firmy, kterým by stát na oplátku snížil odvody na nemocenském pojištění.

Přidejte svůj názor

Nachlazení, ilustrační fotografie
doporučujeme

Než by nemoc vyleželi doma, raději jdou do práce. První tři dny nemocenské totiž zaměstnanci nedostávají žádné peníze. A to je pro lidi s nižšími příjmy často zásadní zásah do rozpočtu.

Vláda bude dnes projednávat návrh, podle kterého by se nemocenská ve výši 60 % mzdy proplácela už od prvního dne marodění. Peníze by lidé dostávali od svého zaměstnavatele, kterému by se snížily odvody na nemocenském pojištění.

"Převážná většina zaměstnanců zůstává po dobu prvních tří dnů pracovní neschopnosti bez jakýchkoliv prostředků, zatímco jejich povinnost platit pojistné zůstala nedotčena. Nedotčena samozřejmě zůstala i jejich povinnost platit tzv. regulační poplatky, vyhledají-li lékařskou pomoc," píše se v nálezu Ústavního soudu.

Pokud lidé nechtějí zůstat úplně bez peněz, mají v současnosti na výběr ze dvou možností. Buď si mohou na nemoc čerpat dovolenou, což je ovšem v příkrém rozporu s jejím účelem, nebo zkrátka nemoc přejdou.

"Tím se otevírají dveře jednak k šíření některých onemocnění mezi spoluzaměstnance, jednak k eventuálním větším škodám na zdraví v budoucnu a k vývoji zdravotních komplikací v důsledku neléčení původního onemocnění. Tím může dojít i k nezanedbatelnému zvýšení nákladů na léčení v případě komplikací, které poté může i převýšit výši dávek nemocenského, které by mohly být či byly v prvních třech dnech vyplaceny," argumentuje Ústavní soud.

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. Zatímco odbory i politici jsou pro, tři čtvrtiny zaměstnavatelů s návrhem nesouhlasí. Bojí se především toho, že lidé budou nemocenské zneužívat a že se jim náklady nevrátí ani snížením povinných odvodů na pojistném.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama