Česko v Bruselu odmítne trvalé kvóty na migranty, vláda mandát schválila

Praha - Vláda dnes schválila mandát pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD)na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, která se uskuteční ve čtvrtek 21. dubna v Bruselu. V reakci na návrhy Evropské komise k reformě azylového systému zároveň kabinet projednal další postup České republiky na evropské úrovni.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

Česko bude na čtvrteční schůzce ministrů vnitra zemí EU odmítat trvalé povinné kvóty na rozdělování migrantů. Je to součástí mandátu, který dnes schválila vláda, uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kabinet takové plány považuje za nepřijatelné, naopak preferuje fungující dohodu s Tureckem a evropskou pohraniční a pobřežní stráž. Sobotka v neděli nevyloučil, že by se Praha proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu bránila žalobou. Věří ale, že se schválení podaří zabránit.

Kvóty nebude jménem České republiky odmítat v Bruselu přímo ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), s největší pravděpodobností ho na schůzce zastoupí jeho první náměstek Jiří Nováček, sdělila ČTK Hana Malá z ministerstva vnitra.

„Vláda odmítla návrh Evropské komise, který do hry vrací zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků přicházejících do EU, a který je pro českou vládu naprosto nepřijatelný. Rada členských států, včetně České republiky, takové nápady opakovaně odmítla, a považuji za kontraproduktivní, že Evropská komise znovu přichází s tímto mrtvým návrhem." uvedla vláda v oficiálním prohlášení.

Jako problematické vidí ministři především otázky trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků a přesun pravomocí při rozhodování o udělení azylu na posílený Evropský podpůrný azylový úřad.

„Prioritami české vlády v oblasti migrační politiky zůstává zachování Schengenu a volného pohybu v Unii. Prvořadým úkolem je proto přijmout opatření, která posílí ochranu vnější hranice EU, včetně ustavení společné pohraniční a pobřežní stráže. Evropská unie musí dále zefektivnit návratovou politiku a je třeba pomoci státům, které čelí největšímu tlaku. Tímto směrem by se nyní mělo ubírat společné úsilí EU o řešení migrační krize, takové priority ČR prosazovala a bude nadále prosazovat," píše se v prohlášení.

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila začátkem dubna. Ve "slabší" úpravě by byl nynější systém doplněn o trvalý mechanismus, který by ulehčil zemím v potížích. Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Změny má komise předložit do léta.

Sobotka v nedělním pořadu Partie televize Prima návrhy označil za motivování k nelegální migraci a snahu o federalizaci azylové politiky.

„Ministr vnitra Chovanec získal na dnešním zasedání vlády mandát k odmítnutí trvalých kvót. To lze přivítat. Mandát vlády sám však nijak nezabrání tomu, aby nám byly uprchlické kvóty znovu vnuceny, jako se již stalo v září minulého roku," uvedl k tomu šéf ODS Petr Fiala.

Od vlády mu prý chybí informace, jestli našla mezi státy EU spojence pro zablokování návrhu na zasedání ministrů vnitra a především, co dělá pro to, aby byl podstoupen na jednání Evropské rady, kde mu má premiér možnost zabránit, protože tam nemůže být přehlasován. 

„Stejným způsobem by měla vláda postupovat ve snaze federalizovat azylové právo na úrovni EU. Pokud vláda nezačne ihned jednat o koalici proti trvalým kvótám, je odmítavý mandát vlády pouhým gestem, které nám zase nic nepřinese," dodal Fiala.

Loading...
Témata: Vláda ČR | EU | uprchlíci
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama