V Brně se pracuje na šestikoalici, lidovci by přizvali i ODS

Brno - KDU-ČSL i ČSSD v Brně půjdou na jednání o šestikoalici, kterou s nimi v Brně zamýšlí hnutí ANO, Žít Brno, Strana zelených a TOP 09. Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) dnes novinářům řekla, že pokud by měl vzniknout široký koaliční formát, k jednání by přizvala i ODS jako poslední demokratickou stranu v zastupitelstvu. Zbývající stranou je KSČM, se kterou lidovci nechtějí jednat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Magistrát města Brna
doporučujeme

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL v oblasti zefektivnění chodu městských firem. Pro lidovce přestala koalice platit a vysvětlují to tím, že ANO jednalo za jejich zády s ČSSD o nové koalici. Proto lidovci ANO předběhli a dohodli se na spolupráci s ČSSD, se kterou mají 18 mandátů z celkových 55. ANO s Žít Brno a SZ přizvali ke spolupráci TOP 09, ale dohromady mají 27 mandátů, k většině je potřeba 28. Primátor Petr Vokřál (ANO) chce proto patovou situaci vyřešit vznikem šestikoalice.

Liptáková uvedla, že zatím žádnou oficiální pozvánku k jednání o šestikoalici nedostala. "Předpokládám, že určitě k jednání přistoupíme. Pokud ale směřuje k modelu přizvání všech, neměli bychom z toho vyčlenit ODS," uvedla Liptáková. ODS však už v minulosti řekla, že by nemohla spolupracovat s Žít Brno a zelenými kvůli rozdílnosti programů.

Sociální demokraté s lidovci možnost šestikoalice projednají. Předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil ale ČTK řekl, že spojení považuje za nepravděpodobné řešení, které by nefungovalo. Liptáková je zdrženlivější. "Jsem přesvědčená, že nemá smysl se unáhlit a dělat soudy k věcem, které se neudály. Půjdeme jednat a uvidíme, jaké budou vzneseny požadavky a zda budou tak protichůdné, že se to nesloží, nebo se najde cesta k této zvláštní spolupráci," dodala Liptáková.

Vokřál se s ostatními partnery jeho čtyřbloku dohodl na jednání o šestikoalici kvůli tomu, aby patová situace neovlivnila chod města. Podle Vokřála by mohly oba bloky spolupracovat na klíčových věcech po dobu dvou let, než se uskuteční volby. "Nemáme zájem o destabilizaci města. Jde nám o to, aby nezarostly Lužánky a podobně," řekl ČTK primátor, podle kterého se podařilo nastartovat mnohé projekty. S lidovci a sociálními demokraty chce jednat o tom, v čem spatřuje výhodu široké koalice. "Určitě nečekáme, že si padneme kolem krku. Jsme ale přesvědčení, že to jinak může oslabit chod města," dodal Vokřál.

ANO má 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS jich má pět, SZ, TOP 09 a KSČM po čtyřech a poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama