Za Czechii zaplatíme přes miliardu, varuje Šlechtová. Mnoho povyku pro nic, vzkázal Mládek

Praha - Ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové se nelíbí plán ministerstva zahraničí nechat zapsat do oficiální databáze OSN zkrácený název České republiky "Czechia". Podle ministryně budeme muset vracet miliardovou evropskou dotaci! O změně názvu by se navíc podle Šlechtové mělo rozhodovat v referendu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Karla Šlechtová /ANO/, ministryně pro místní rozvoj
doporučujeme

Dlouhodobým zastáncem kratšího anglického názvu "Czechia" je prezident Miloš Zeman. Pochopení našel i u dalších ústavních činitelů. O zanesení do databáze OSN měl požádat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Czechia je překladem slova Česko. Doposud byla v angličtině Česká republika známá jen pod celým názvem - Czech Republic, to ale často vedlo ke komolení.

Ministryni Šlechtovou ale plán zanést do databáze OSN pojmenování Czechia pořádně rozčílil. "Nesouhlasím s názvem "Czechia". Nechci, aby si naši zemi pletli s Čečenskem," uvedla Šlechtová. "Mělo by se udělat referendum k názvu naší země. Je to jediný nástroj, kde se mohou vyjádřit všichni. A my všichni jsme Češi," napsala ministryně na Twitter.

Kromě toho, že se jí název nelíbí a může vést k záměně s konfliktním severokavkazským regionem, argumentuje Šlechtová také nákladností případné změny. "Hodlám prosazovat teprve čtyři roky staré logo, které si sám stát koupil a používá v kampaních. Vyčíslení dosavadních nákladů používání loga Czech Republic jde do miliardy a nyní se to chce změnit? Mrhání penězi i znevážení naší důstojnosti," napsala Šlechtová na Facebook.

Psali jsme:  

Na toto logo dostalo ministerstvo a agentura CzechTourism příspěvek z evropských fondů. Podle Šlechtové hrozí, že by teď Česko muselo peníze vracet, pokud by místo loga "Czech Republic" začalo používat nové logo. Jde přitom o více než miliardu korun!

Šlechtová proto kauzu znovu otevřela na pondělním jednání vlády. "Vyžádala jsem si info ke kauze "Czechia" na právě probíhajícím jednání vlády," uvedla na Twitteru. "Vzpomenout dříve jsem nemohla, nikdo mě o ničem neinformoval," vysvětluje ministryně pro místní rozvoj, proč téma otevírá nyní, když už se vysocí ústavní činitelé dohodli na žádosti o zanesení do databáze OSN.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) výrazné dopady na obchod neočekává. "Vliv názvu Czechia podle mě nebude na náš export nijak dramatický, jde jen o překlad již užívaného Česko do angličtiny," uvedl. Dnes na twitteru dodal, že mu debata připomíná Shakespearovu hru "Mnoho povyku pro nic".

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama