Obnovení nemocenské neprošlo, ministři se hádali. TOP 09 tleská

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky se dnes neshodl na jednotném postoji k návrhu na obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci zaměstnance, který předložili senátoři.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

Sociální demokraté hlasovali pro návrh nebo pro neutrální stanovisko, ostatní zase neprosadili negativní postoj, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Osobně návrh podporuje. Dodala, že jde o jednu z priorit sociálních demokratů. Jako náhradu vidí prosazení povinnosti firem nabízet zaměstnancům pět volných dnů, takzvaných sick days.

Její rezort poukazuje na to, že k navrhovanému zrušení karenční doby se zavázala i vláda v koaličním prohlášení, podmínila to ale souhlasem zaměstnanců i zaměstnavatelů. Jenže ti nesouhlasí.

Proti se stále staví například Svaz průmyslu a dopravy, nápad se nelíbí ani opoziční TOP 09. Zásadně proti je také ministerstvo financí, podle něhož by předloha vedla k prohloubení rozpočtového deficitu. Firmám by totiž náklady kompenzovalo snížení odvodů na nemocenské pojištění.

TOP 09 se domnívá, že by změna ve výplatě nemocenské znamenala pouze návrat ke zneužívání systému. „Nárok na nemocenskou (nyní) čerpají skutečně nemocní a počty zneužívání klesají. Je vysoce pravděpodobné, že zrušením karenční doby opět dojde ke zneužívání, v důsledku čehož se počty lidí na nemocenské zvýší," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Návrh předložený senátory počítá s tím, že by firmy svým zaměstnancům proplácely 60 procent mzdy i v prvních třech dnech jejich pracovní neschopnosti. Podle kritiků obnovení nemocenské v prvních dnech zvýší její zneužívání a lidí to budou využívat k prodloužení dovolené. Zastánci zase říkají, že lidé si na léčení berou dovolenou nebo nemoci přecházejí, aby zaměstnání neztratili.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama