Výsměch, plivnutí do tváře důchodcům... Ptali jsme se na důchody, tady je odpověď

ANKETA - Senioři se na začátku roku dočkali další valorizace důchodů, ke zvýšení základní výměry o 40 korun dostali bonus 1200 korun. Příští rok by ale mělo být lépe a měsíční penze by se mohla navýšit až o několik stokorun. Zeptali jsme se proto, jestli přijde poslancům a politikům dosavadní valorizace dostatečná.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Lubomír Zaorálek /ČSSD, Andrej Babiš /ANO/ a Bohuslav Sobotka /ČSSD/.
doporučujeme

Podle ministra financí a šéfa koaličního hnutí ANO Andreje Babiše by penze mohly stoupnout opět o zhruba 200 korun. "Na rok 2017 to vychází zhruba na 200 Kč. Já jsem navrhnul 300 Kč měsíčně a nyní řešíme, jak ten rozdíl vyplatit," uvedl pro EuroZprávy.cz Babiš. Podotkl ale, že už nyní tvoří důchody téměř třetinu výdajů celého státu.

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová přiznává, že vyšší valorizace by se bezesporu líbila všem. "Podíváme-li se však na demografický vývoj, není bez reformy ani stávající úroveň udržitelná," obává se. "Čísla jsou neúprosná, i když to velká část společnosti nechce slyšet," upozornila server EuroZprávy.cz.

Za populistickou považuje diskuzi o penzích i poslankyně za ODS Jana Černochová. "S ohledem na stále se prohlubující důchodový deficit, který v posledních letech rostl tempem více než 40 mld. Kč ročně, a s ohledem na stárnutí populace, se domnívám, že rychlejší tempo růstu důchodů si nemůžeme dovolit. Diskuse o valorizaci důchodů je svým způsobem pouze zástupná, poněkud populistická a nesystémová. Zastírá skutčenost, že důchodový systém se výhledově dostane do daleko hlubších problémů, než je jen nízká úroveň důchodů," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Vláda podle ní s touto skutečností nic nedělá a ze zcela nepochopitelných důvodů zrušila druhý důchodový pilíř, aniž by měla vlastní alternativu. "Neustále jen řeší, komu by populisticky rozdala peníze navíc, dokud ještě jsou," dodala Černochová.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek upozorňuje, že u starobních důchodů nejde jen o absolutní částku, ale zejména o udržení poměru výše penzí vůči průměrné mzdě, která nyní čini kolem 40%, ale má tendenci klesat. "Dosavadni mechanismus neumožňoval vládě zvýšit důchody o vyšší částku, pokud by na základě automatické valorizace byly zvýšeny příliš málo. To je ona tolik kritizovaná čtyřicetikoruna. Kabinet je v tom ale nevinně, taková jsou dosud platná pravidla - a pokud je inflace tak nízká, jako v poslední době, vychází valorizace penzí takto nízká, přičemž vláda nemá možnost zasáhnout. Proto jsme alespoň na můj navrh prosadili v parlamentu mimořádnou výplatu důchodů, nakonec to bylo 1200 Kč.," vysvětlil Bělobrádek.

"Novela zákona o důchodovém pojištění, kterou už vláda poslala do Sněmovny, umožňuje kabinetu rozhodnout o vyšším zvýšení penzí, než jaké vychází dle automatické valorizace - a to bez toho, aby musel žádat o souhlas parlament. Tím se spravedlivé valorizace penzí značne usnadní a urychlí. Je však třeba říci, že toto je pouze parametrická změna. Pro udržitelný růst penzí je třeba se hlavně starat o to, aby měl v budoucnu kdo na důchody vydělávat. Proto ma KDU-ČSL jako dlouhodobý cíl takovou reformu penzijního systému, která by umožnila dětem formou asignací ze svých daní připlácet na penzi rodičům. Chceme tím ocenit řádnou výchovu dětí. To nám přijde férové, motivační a v zájmu stability penzijního systému," dodal pro EuroZprávy.cz Bělobrádek.

Předseda ODS Petr Fiala se domnívá, že v době růstu je správné, aby se růst důchodů co nejvíce blížil růstu platu zaměstnanců. "Zároveň chceme, aby to bylo vždy alespoň 1,2 %. Ekonomicky růst přináší ročně desítky miliard do rozpočtu, proto pokud vláda nebude utrácet na nesmyslných místech, tak to rozpočet zvládne," tvrdí.

Psali jsme:  

Poslanec za KSČM Jiří Dolejš tvrdí, že lepší malá valorizace, než žádná. "Ovšem politika podobných předvolebních symbolických dárku není systémově to pravé. Dorovnat propad kupní síly důchodu z času krize chce valorìzaci v řádu min. 300 korun (ne jednorázově) a pak dál valorizovat dle životních nákladů důchodců. To vyžaduje solidárne vyrovnat příjmy na penzijním účtu," napsal v sms zprávě poslanec.

Expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová přiznává, že samotná výše důchodů není sice uspokojivá, ale nástroje na zvyšování duchodů také ne. "Předně by se výše důchodů měla odvíjet od toho, co človek skutečně odpracoval a naspořil. Jakákoliv valorizace, kterou schvaluje zákonodarce, by měla být jasná, odkud se vezme. Tedy například určite procento z rozpočtu by mělo být dopředu alokované na důchodový systém, a to s vědomím, že toto číslo se každým rokem zvyšuje. Za zvyšování důchodů by měl být jasně odpovedný Parlament, nikoliv pouze vláda. Jsem přesvědčena, že o důchodovém systému musí jednat skupina odborniků, nejenom politici na politické zadání. Jde o systém, který musí být jednoznačne stabilní na mnoho desítek let," uvedla.

Podle 1. místopředsedy hnutí Úsvit - Národní Koalice Marka Černocha je fakt, že vláda přidala seniorům 40 korun, výsměch. "Vyhazují se miliardy, které mizí neznámo kam, různé pochybné neziskovky utápějí stovky milionů, manažerům státních podniků, které jsou ve ztrátě, se vyplácejí měsíčně statisíce a seniorům se přidá 40 korun? Peníze jsou, ale je nutné je přestat vyhazovat a samozřejmě nastavit spravedlivý sociální systém a přestat vyplácet sociální dávky "vykukům", co si z toho udělali byznys. Důchody se dají zvednout dle mého názoru minimálně o 500 az 800 korun," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

"Zvýšení o 40 korun u těch nejnižších důchodů nejde ani nazývat valorizací - je to jen symbolické plivnutí vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL na generaci lidi, která celý život pracovala na vytvoření naší dnešní životní úrovně," Tvrdí šéf hnutí svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura s tím, že navrhuje udělat radikalni změnu systému.

Podle něj by se měly důchody navyšovat všem stejnou paušální částkou, nikoliv všem stejným procentem, aby se nerozevíraly sociální nízký, a aby se přednostně navyšovaly nejnižší důchody, protože velká část důchodců nemá ani průměrný důchod. Chtěl by také zvýšit příjmy do systému. "Nikoli vyššími daněmi nebo zvyšováním věku odchodu do důchodu, jako to předvádí dosavadní vlády, ale zvyšováním příjmu do rozpočtu státu z obrovských zisků státních firem, který by šel, tak jako před rokem 89, na důchody a sociální a zdravotní systém. Tedy nikoli privatizace lukrativního ziskového majetku, jako to předváděli všechny dosavadní vlády, ale naopak budování firem jako je např. Budvar nebo Lesy ČR, které budou svými obrovskými zisky vydělávat na sociální systém," navrhuje.

"Dalších příkladů je v tomto ohledu mnoho - telekomunikace, rozvody energii, voda a kanalizace atd. jsou komodity, kde by stát mohl mít částečně monopoly a miliardové zisky, ktere dnes tečou do zahraničí, by měly jít právě třeba na důchody," dodal pro EuroZprávy.cz Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama