Trestní odpovědnost firem? Návrh poslanců narazil v senátním výboru

Praha – Horní komora možná odmítne některé změny v novele o trestní odpovědnosti firem. Senátoři z ústavně-právního výboru odmítli návrh svých kolegů ze Sněmovny, kteří chtějí upravit trestní odpovědnost právnických osob.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Senát ČR
doporučujeme

Firmy by podle poslanecké úpravy měly být trestně odpovědné jen za jednání svých vedoucích pracovníků, nikoliv za jednání všech osob oprávněných za firmu jednat.

Proti poslaneckým úpravám se postavil předseda výboru a dlouholetý státní zástupce Miroslav Antl (za ČSSD). Prosadit také zrušení nejvíce kritizované pasáže, která by umožnila hlavně velkým společnostem se trestnímu stíhání vyhnout, se mu však nepovedlo. Podle ní se společnost trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila. Stačilo by, aby firma přijala etický nebo protikorupční kodex.

S ustanovením přišli poslanci ČSSD Marie Benešová a Jan Chvojka, podle kritiků by se pak ale stal zákon neúčinným. Média už dřív upozornila na to, že by se zřejmě zastavily kauzy typu Metrostavu v korupční kauze kolem Davida Ratha nebo Agrotecu ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) v případu zakázek České pošty.

Novela má v souladu s vládním návrhem nově stanovit, že společnosti budou moci být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež budou výslovně vyloučeny. Podle kritiků by tak firmy mohly spáchat například neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku nebo ohrožení pohlavní nemocí.

Poslanci do tohoto okruhu přidali na podnět Zdeňka Ondráčka (KSČM) trestný čin pomluvy, proti čemuž se postavili zástupci médií včetně provozovatelů zpravodajských webů. Mohlo by to prý vést k cenzuře, omezování svobody projevu a k likvidaci neposlušných médií. Zrušení této části navrhne předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. Senát bude předlohu schvalovat příští týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama