ANO kývlo na podmínky Trojkoalice v Praze, odmítá ale vyšší daň z nemovitosti

Praha – Jednání o nové pražské koalici se zase o housek pohnulo. Pražská buňka hnutí ANO dnes kývlo na pět požadavků Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), které jsou nutnou podmínkou obnovy koalice s ČSSD. Jednu věc však ANO stále odmítá – zvýšit daně z nemovitosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jaroslav Faltýnek /ANO/
doporučujeme

Se stanoviskem dnes novináře seznámil vyjednavač ANO a poslanec Jaroslav Faltýnek. Novým radním za ANO pro majetek by měl být zastupitel Karel Grabein Procházka. Problémy s podmínkami Trojkoalice nemá podle slov Karla Březiny ani ČSSD.

Mezi dalšími požadavky Trojkoalice byla kromě daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Podle Faltýnka jde o posun dopředu. „Akceptovali jsme všech pět podmínek, včetně vzniku fondu na sociální bydlení, ale máme problém se zvýšením daně z nemovitosti, kterým se má financovat," řekl Faltýnek. ANO prý souhlasí se vznikem fondu, ale za jiných podmínek. Hnutí chce hledat cestu, jak ho naplnit z rozpočtu, nezvyšovat daně je prý pro něj zásadní.

Podle vyjednavače Trojkoalice Ondřeje Mirovského (SZ) byla na stole také varianta, že by hlasy pro zvýšení daně z nemovitosti strany získaly u opozice. „Tento mechanismus bychom chtěli využívat co možná nejméně, pokud možno ho nikdy nevyužít. A bylo by dobré, aby s ním ani nikdo nepočítal, protože takto se prostě koalice nesestavují," vysvětloval Mirovský.

Strany teď začnou jednat o personálním obsazení rady, podle Faltýnka ČSSD i ANO trvají na resortech, které měly dosud. Jedno je už jisté - současný poměr v radě zůstane: ANO bude mít pět členů a ČSSD a Trojkoalice po třech členech. Za ANO by měl nově v radě usednou zastupitel Karel Grabein Procházka. U všech stran podle všeho dojde k personálním obměnám.

Nejasná je zatím situace kolem předsedy SZ Matěje Stropnického. Toho do rady navrhla Trojkoalice, další dvě strany ho ale domítají. „Předseda pražské SZ Ondřej Mirovský říkal, že jeho případnou kandidaturu oznámí v pondělí, neboť prý čekali na naše stanovisko ke svým požadavkům," řekl Faltýnek.

Jednalo se také o úpravě koaliční smlouvy, vnitrokoaliční mechanismy totiž podle Mirovského moc nefungovaly. Mělo by se posílit hlavně předjednávání všech věcí, aby nikdo nebyl nikdy ničím překvapen.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama