Altner se nevzdává: Znovu podal návrh na zablokování účtů ČSSD

Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner podal v pondělí znovu návrh na zablokování peněz na účtech ČSSD, který předtím soud z formálních důvodů zamítl. ČTK to řekl jeho právník Václav Veselý. Altner, kterému strana přes pravomocné rozhodnutí soudu zatím nechce zaplatit skoro 338 milionů korun za zastupování v případu Lidového domu, tentokrát podle něj splnil všechny formální podmínky návrhu na vydání předběžného opatření, takže by se jím měl soud zabývat. Veselý již také připravuje vyjádření k dovolání, kterým se sociální demokracie proti rozhodnutí brání.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obvodní soud pro Prahu 1 Altnerův páteční návrh zamítl z formálních důvodů, protože nezaplatil jistinu 10.000 korun. Altner však uvedl, že jistinu v jednodenní lhůtě složil a soud rozhodl předčasně. "Pan Altner to předběžné opatření podal už z opatrnosti znovu, tentokrát jsou splněny formální podmínky, teď už se s tím soud bude zabývat, ale je otázka, jak to vyhodnotí," řekl ČTK Veselý.

Přijetí nového návrhu potvrdila ČTK mluvčí obvodního soudu Alena Novotná. "Zatím k tomu návrhu není přiřazena platba, kterou včera v hotovosti provedl (Altner) na pokladně, ale víc k tomu zatím říkat nemůžu, to posoudí soudce, který to dostal přiděleno," uvedla Novotná. Lhůta k rozhodnutí podle ní vyprší soudu příští pondělí.

Předběžné opatření je však podle Veselého druhotná záležitost. "Není na to, aby platili, ale aby nevyváděli peníze z účtů, aby bylo co exekuovat. Nemá to jiný význam," řekl. V nejbližších dnech by mohly přijít i další kroky, které ale nechtěl Veselý z taktických důvodů upřesnit. "Je poměrně složité to připravit, aby to nedopadlo jako s tím předběžným opatřením. Je to otázka velice krátkého času, může to být za hodinu, nebo za několik dní," vysvětlil.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Sociální demokraté se obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Právníci ČSSD podle Veselého ústy mediálního zástupce Jiřího Chvojky v pondělí prozradili svou taktiku, tedy nechat Altnera peníze vymáhat exekučně, zaplatit exekutorovi a pak zkusit zabrzdit vykonávací řízení. "Oni tu taktiku jasně řekli, ale to neznamená, že nebudeme nepodávat návrh na exekuci," řekl ČTK Veselý.

Advokát zároveň již pracuje na vyjádření k dovolání. "Máme tam lhůtu, ve lhůtě se musíme vyjádřit. Lhůta je přiměřená složitosti té věci, nechci ji specifikovat," uvedl Veselý.

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Navíc musí strana uhradit náklady řízení ve výši 816.000 korun.

Loading...
Témata: ČSSD | altner, zdeněk | soudy
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama