Dalík žádal úplatek za pandury pro někoho z vlády, stojí v rozsudku

Praha – Podle písemného verdiktu městského soudu v Praze žádal lobbista Marek Dalík úplatek v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur pro někoho z vrcholných představitelů vlády.  Informaci dnes zveřejnily servery ihned.cz a lidovky.cz.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Marek Dalík
doporučujeme

Za pomoc k přijetí úplatku uložil soud Dalíkovi vedle pětiletého odnětí svobody také peněžitý trest ve výši pěti milionů korun. Pokud by lobbista částku nezaplatil, má jít do vězení na další dva roky. Dalík vinu odmítá, proti rozsudku se odvolal.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (OSD) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Za pokračování nákupu pandurů pro českou armádu si bývalý poradce Topolánka Dalík řekl podle rozsudku na neformální schůzce se zbrojaři v listopadu 2007 o 18 milionů eur, tedy asi půl miliardy korun. Už při ústním odůvodnění rozsudku předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová uvedla, že Dalík žádal úplatek na příkaz někoho jiného a že „okruh osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký".

Konkrétnější odůvodnění teď přinesl rozsudek písemný. Podle ní je zřejmé, že Dalík nechtěl peníze pro sebe, ale pro toho, kdo mohl zařídit, aby dodávka pandurů pokračovala. Podle soudu je jasné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v postavení veřejného činitele. Soudkyně konstatovala, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo z vlády to mohl být, je ale přesvědčena, že lobbista dostal pokyn od konkrétní osoby.

Upozornila také, že za tehdejší vládu byl na schůzce, kde se měly projednávat technické parametry tendru na nákup pandurů, náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Z toho vyplývá, že pokud byl (Dalík) na schůzky někým poslán, musel mít specifický úkol, a to, aby si řekl o úplatek," dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama