16 křesťanských uprchlíků požádalo o návrat do Iráku

Praha – Ministr vnitra Milan Chovanec dnes oznámil, že skupina 16 křesťanských uprchlíků, která chtěla minulý týden odejít z České republiky do Německa, nakonec přece jen odjede. Ne však na západ, ale domů do Iráku.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Chovanec o odjezdu uprchlíků informoval na Twitteru. „16 iráckých křesťanů požádalo o návrat do vlasti. O nákladech na cestu budeme jednat s Nadačním fondem Generace 21," uvedl. Skupinu policie zadržela minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Cizinci poté požádali znovu o azyl v ČR a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Ministr vnitra České televizi řekl, že důvody rozhodnutí Iráčanů nezná. Pravděpodobně si ale prý uvědomili, že možnost cestovat do jiných zemí je velmi omezená. „Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů," řekl ministr. Stát podle něj bude zajišťovat co nejlevnější leteckou přepravu do Iráku, protože ji bude také hradit. On sám by byl pro, aby cestu zaplatila Generace 21, protože stát tento problém nezpůsobil.

Nadační fond důvody rozhodnutí iráckých křesťanů vrátit se do vlasti nezná a bližší informace nemá. Podle ředitele fondu Jana Talafanta bude případné uhrazení cesty záležet na situaci a okolnostech odjezdu. Nejférovější by prý bylo, kdyby si skupina uhradila cestu sama. „Není prvotní zájem naší organizace posílat lidi zpět. Jestliže dnes je jejich země bezpečná, zítra být nemusí," uvedl Talafant.

Iráčané si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Dostali cestovní doklady a třídenní výjezdní příkaz k opuštění EU. Pak se vydali na cestu do Německa. Tam ale nedojeli, policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic.

Nadační fond Generace 21 zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do ČR. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Podle Chovance je ministerstvo připraveno je převzít. „Tři nebo čtyři dny do dnešního dne nemáme žádnou informaci z německé strany, kdy by k tomu předání mělo dojít," dodal.

Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní. O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fond Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. „Děkujeme za spolupráci Nadačnímu fondu Nehemia, který po vzájemné dohodě poslal 500 amerických dolarů každé ze dvou rodin, které původně měly přijet do ČR 9. dubna. Těmto rodinám vznikly významné škody zrušením jejich přesídlení na poslední chvíli. Takto byly alespoň částečně kompenzovány a finanční dar byl i vyjádřením toho, že nám jejich další osud není lhostejný," uvedl k situaci těchto lidí fond.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama