TOP 09 burcuje na poplach: Musíme chránit hranice, až přijde čas, tak...

Praha - Místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Helena Langšádlová (TOP 09) tvrdí, že Evropa pouze kupuje čas. Nakonec se totiž bude muset sama zvládnout postarat se o své hranice a řešit migrační cesty.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Helena Langšádlová /TOP 09/
doporučujeme

"Evropa má ukázat, že je suverénem. Turecko je samozřejmě strategickým partnerem, ale Evropa nemůže být dlouhodobě závislá na dohodě s Tureckem. Myslím, že si tím Evropa pouze kupuje čas, kdy musí zvládnout starat se o své hranice sama a řešit migrační cesty," upozornila v pořadu Události, komentáře.

Podle ní je základní problém v liberalizaci bezvízového styku s Tureckem. "Víme, že jak výbor pro evropské záležitosti, tak Poslanecká sněmovna odhlasovali nesouhlasné stanovisko s uvolněním vízového styku s Tureckem. Bohužel, naše vláda a pan premiér to nerespektovali a od počátku nás neinformovali o tom, že Turecko chce striktně uvolnění vízových vztahů. Tam nám bylo řečeno, a musím říct, že to podporujeme, že je strategická dohoda s Tureckem, že to bude stát nějaké finanční prostředky a že to bude mít nějaká pravidla," podotkla s tím, že to je akceptovatelné.

"Ale upřímně řečeno, nikde nezaznělo, a to nejspíš vědí jenom samotní účastníci jednání s Tureckem, že Turecko má zásadní podmínku, a tou je uvolnění vízových vztahů již od června, aniž by k tomu byly podmínky," dodala.

Nyní podle ní musíme jednat s Tureckem. "To je v tuhle chvíli strategický partner, tam je ta situace mimořádně závažná. Současně musíme budovat mechanismy, abychom měli ochráněnou vnější společnou hranici. Nemůžeme stavět hranice mezi jednotlivými státy. To by mělo fatální dopady na životy nás všech. V tuto chvíli se musíme zaměřit na vytvoření společné pobřežní a pohraniční stráže s dostatečnou kapacitou," uvedla.

Můžeme prý také v některých oblastech posilovat integraci. "Jsou to zejména bezpečnostní oblasti. Tam máme více sdílet, více si předávat informace. Mnohé můžeme harmonizovat, ale v tuto chvíli rozhodně ne. Ne pod tímto tlakem. Návrh komise je jenom pracovním návrhem. Jsem dokonce přesvědčena, že některé body návrhu jsou v rozporu se základními smlouvami, s primárním právem Evropské unie. Některé požadavky jsou neakceptovatelné, a proto si myslím, že toto není řešení," podotkla.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama