Krajské volby 14. a 15. října? Zeman změnil názor

Jince - Prezident Miloš Zeman ujasnil termín pro krajské volby a volby do třetiny Senátu. Původně oznámil, že k nim dojde 14. a 15. října. Druhé kolo senátních voleb mělo být o týden později. Ministerstvo vnitra (MV) by ale chtělo jiný termín. A Zeman ho vyslyšel.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V senátních volbách vybírají Češi každé dva roky jednu třetinu senátorů. Na rozdíl od parlamentních nebo krajských voleb se v nich volí podle většinového systému, kdy voliči hlasují pro jednoho konkrétního kandidáta, který zastupuje určitou stranu či spojenectví stran, nebo jde do voleb jako nezávislý. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole volby víc než polovinu hlasů, koná se druhé kolo.

Krajské volby se v Česku konají každé čtyři roky. "Dle názoru expertů MV je krajské volby třeba konat do čtyř let od konání předchozích, tedy nejpozději 7. až 8. října. Jinak hrozí, že krajské volby mohou být napadeny u soudu a prohlášeny jako celek za neplatné. Upozorním pana prezidenta na toto riziko a požádám ho, aby svoje rozhodnutí přehodnotil," uvedl dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na twitteru.

Pokud by byl termín krajských a senátních voleb 14. a 15. října v rozporu se zákonem, prezident Miloš Zeman ho změní, uvedl v reakci na spory o termín mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman pozdě odpoledne uvedl, že je připraven krajské volby posunout o týden dopředu proti ohlášenému termínu 14. a 15. října. Rozhodnutí, které dnes oznámil při návštěvě středních Čech, bylo podle něho předběžné. Chtěl vyhovět poslancům a senátorům za Středočeský kraj.

Lhůty pro volby stanoví ústava a volební zákony. Hlava státu musí krajské volby vyhlásit nejdéle 90 dnů před jejich konáním, přičemž volby se musejí konat ve lhůtě 30 dnů před skončením současného funkčního období. Zatím poslední krajské volby se uskutečnily 12. a 13. října 2012.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama