Poslanci odmítli návrh Evropské komise na omezení pro legální zbraně

Praha – Poslanci dnes odmítli záměr Evropské komise, Ta chce v reakci na teroristické hrozby omezit legální držení střelných zbraní. Návrh směrnice podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) žádné změny ohledně nelegálních zbraní nepřináší. Sněmovna naopak podpořila všechna opatření, která by vedla k potírání nelegálního obchodu, nabývání, držení a jiné nelegální manipulace se zbraněmi, střelivem a výbušninami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zbraně
doporučujeme

Komise by se měla zaměřit podle poslanců spíše než na omezení legálního držení zbraní zaměřit na jejich nezákonné držení a obchod s nimi. Podobné stanovisko dala v souladu s postojem vlády taky horní parlamentní komora.

Plán komise se nelíbí ani ministrovi vnitra „Samoúčelně dopadne na legální držitele zbraní," podotkl Chovanec. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) dodal, že jde mimo jiné o zákaz některých poloautomatických zbraní, vyvlastnění zakázaných zbraní a nutnost mít povolení na předměty, které jako zbraně vypadají.

Nizození, které teď Evropské unii předsedá, navíc chce podle informací ze Sněmovny zákaz samonabíjecích zbraní, tedy i pistolí, a o omezení účelu držení zbraní na sport a lov. Velká část legálních zbraní by se podle Váni přesunula do části nelegální.

Vyvlastnění zbraní by stálo stát podle Chovance nejméně půl miliardy korun, podle Váni by ale byla částka pětinásobná. V mírnější variantě návrhu by se jednalo asi o 50.000 zbraní, v přísnější dokonce o několik set tisíc.

Poslankyně ODS Jana Černochová označila návrh za absurdní, nic podle ní nepřinese. Teroristů a kriminálníků se nedotkne, uvedla. Vytkla koalici, že nepřipustila projednání návrhu už dřív, kdy by bylo mu možné vystavit takzvanou žlutou kartu.

Podle poslance TOP 09 Jiřího Skalického by šlo o nepřiměřený zásah do práv obyvatel na hraně omezování osobní svobody. „Teroristé si pro zbrojní průkaz nechodí," zdůraznil. Také podle Leo Luzara (KSČM) by pravomoci měly zůstat na úrovní národních států. „Jediný, kdo může zastavit špatného člověka se zbraní, je slušný člověk se zbraní," podotkl Martin Lank (Úsvit), podle kterého návrh směrnice toto pravidlo porušuje.

Sněmovna v usnesení nesouhlasila s tím, aby Evropská komise zasahovala "do funkčního systému kontroly, evidence, nabývání a držení zbraní a střeliva nastaveného právním řádem České republiky". Píše se v něm taky o perzekuci členských států a obyvatel neodůvodněným zpřísněním legálního držení zbraní.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama