Krajské a senátní volby budou 7. a 8. října. Opravený termín dnes vyhlásil Zeman

Praha - Prezident Miloš Zeman poopravil své včerejší rozhodnutí a termín krajských a senátních voleb dnes vyhlásil na 7. a 8. října. Jde o nejzazší možný termín.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zeman ve středu řekl, že volby vyhlásí na 14. a 15. října.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak tlumočil názor odborníků resortu, že krajské volby je třeba uskutečnit do čtyř let od těch předchozích, tedy nejpozději 7. až 8. října. "Jinak hrozí, že krajské volby mohou být napadeny u soudu a prohlášeny jako celek za neplatné. Upozorním pana prezidenta na toto riziko a požádám ho, aby svoje rozhodnutí přehodnotil," napsal ministr na twitter.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček potom uvedl, že prezident jen chtěl vyjít vstříc senátorům a poslancům, kteří se s ním setkali v rámci návštěvy Středočeského kraje. Pokud by byl termín v rozporu se zákonem, je hlava státu připravena ho změnit, uvedl mluvčí.

Přehled základních termínů pro volby do Senátu

19. července: Termín, dokdy ministerstvo vnitra dodá pověřeným obecním úřadům seznamy registrovaných politických stran a politických hnutí.

2. srpna: Poslední termín pro podání přihlášek k registraci pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu.

2. - 8. srpna: Přezkoumání přihlášek k registraci. Pokud jsou na přihláškách závady, musí obecní úřad do 17. srpna vyzvat k jejich odstranění.

18. srpna: Termín pro odstranění závad na přihláškách k registraci.

19. srpna: Rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky.

23. srpna: Termín pro losování čísel, kterými budou označeny hlasovací lístky kandidátů.

28. srpna: Konec lhůty pro doručení nebo předání písemné žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem (týká se voličů, kteří mají bydliště mimo území ČR).

17. září: Registrace přihlášek k registraci na základě rozhodnutí soudu.

22. září: Termín pro zveřejnění doby a místa konání voleb v obci. Počátek lhůty, kdy může obecní úřad nebo zastupitelský úřad předat voličský průkaz voličům. Volič může o průkaz požádat také písemně, podání musí být doručeno nejpozději 7. října.

4. - 8. října do 14:00: Zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

4. října: Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.

5. října - Maximálně do 14:00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta. Uzavření stálých a zvláštních seznamů voličů. Konec lhůty pro osobní žádost o vydání voličského průkazu.

7. - 8. října: První kolo voleb (14. října od 14:00 do 22:00, 15. října od 08:00 do 14:00). V průběhu voleb platí pro politické subjekty a jednotlivé kandidáty zákaz volební agitace v objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí.

14. - 15. října: Případné druhé kolo voleb.

První volby do Senátu se konaly v roce 1996, třetina senátorů byla zvolena na 2 roky, třetina na 4 roky, třetina na 6 let. Další volby se konaly v jedné třetině volebních obvodů v roce 1998. Od těchto voleb je délka mandátu všech senátorů 6 let.

Při volbách voliči vybírají z kandidátů, které navrhnou různé politické strany, nebo z kandidátů nezávislých. Kandidát, který získá více než 50 % hlasů, je zvolen senátorem. Pokud žádný kandidát nezíská přes 50 % hlasů, koná se druhé kolo voleb, kam postupují první dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vítězem druhého kola se stává kandidát, který získá více hlasů.

Senátorem může být zvolen občan ČR, kterému je nejméně 40 let. Volí ho občané, kteří dosáhli věku 18 let. Ve volbách může kandidovat i senátor, kterému končí mandát, takže pokud dostane důvěru občanů, může ve své práci pokračovat i po více období, informuje senat.cz. Každý zvolený senátor obdrží osvědčení od volební komise o řádném a právoplatném zvolení a na první schůzi Senátu, následující po volbách, složí senátorský slib.

Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, kde byl senátor zvolen, a stanoví den jejich konání tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů poté, kdy zanikl mandát senátora. V těchto volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátoru. Pokud mandát senátora zanikl rok před uplynutím volebního období senátora, doplňovací volby se nekonají.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama