Pachatelé těžkých zločinů odpovědní od 13 let? Tejc představil návrh

Praha – V Poslanecké sněmovně byl dnes představen návrh ústavně-právního výboru. Jeho členové v čele s předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby věková hranice u nejzávažnějších trestných činů klesla z 15 na 13 let. Není to ale jediná změna, kterou výbor navrhuje.

Přidejte svůj názor

Jeroným Tejc /ČSSD/
doporučujeme

Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice, klesla by jen u těch nejzávažnějších trestných činů. Záměr, který představil výbor dnes ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem a nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.

„Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," vysvětloval Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let.

Tejc poukázal, že za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, do sazby u mladistvých se to však nepromítlo.

Nově by také u závažných zločinů, jako je například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let, nezanikla uplynutím promlčecí doby odpovědnost. Pokud si vraždu pachatel předem rozmyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let.

Podle Martina Plíška (TOP 09) má návrh podporu napříč politickým spektrem. Do čtrnácti dnů by novela mohla být oficiálně předložena, ještě předtím by ji měly podepsat všechny poslanecké kluby. Návrh má podle Plíška postihnout hlavně závažné násilné trestné činy, protože jejich pachatelé si už ve 13 uvědomují, že vraždit se nemá. Naopak se ale prý nebude hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk.

Návrh rovněž počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného. Podle Tejce je o opatření s preventivním charakterem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama