Změna plánu: Ministři ČR a Izraele budou nakonec jednat v Jeruzalémě

Praha – V neděli 22. května dojde k jednání mezi českou a izraelskou vládou přímo v Jeruzalémě. Hlavními tématy schůzky by podle šéfa českého kabinetu Bohuslava Sobotky měl být obchod, výzkum a bezpečnost. Společné vládní konzultace má Česká republika také se Slovenskem a Polskem, s kterým naposledy ministři jednali začátkem dubna ve Varšavě.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Společné zasedání se koná počtvrté, Izrael je jednou z několika málo zemí, s níž Česko v podobném formátu jedná. Setkání se mělo původně uskutečnit v Praze, ale kvůli plnému programu izraelské vlády nakonec bude v Izraeli.

„Hlavními tématy mezivládních konzultací budou především rozvoj vzájemného obchodu, kontakty v oblasti výzkumů a inovací, bezpečnostní spolupráce včetně problematiky kybernetické bezpečnosti, prohlubování mezilidských kontaktů a rozvoj cestovního ruchu," uvedl Úřad vlády v oficiálním prohlášení.

„Z české vlády by se mělo jednání zúčastnit kromě předsedy vlády také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr obrany Martin Stropnický, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr kultury Daniel Herman," dodal úřad. Součástí vládní delegace bude v Izraeli také podnikatelská mise, organizovaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou.

Podle Sobotky přijde řeč také na situaci v Sýrii a hledání řešení pro stabilizaci regionu Blízkého východu. „Izrael je pro nás velice důležitý z hlediska spolupráce v bezpečnostní oblasti, spolupráce zpravodajských služeb. Hovořit se bude i o spolupráci našich ministerstev obrany, armád, kybernetické bezpečnosti," uvedl premiér.

Praha patří mezi jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě a i když se současná Sobotkova vláda snaží hledat vyváženější pozici vůči Palestincům než dřívější pravicové kabinety, její vztahy s Izraelci jsou stále vysoce nadstandardní.

První česko-izraelské mezivládní konzultace se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě, další pak v roce 2012 v Praze. Naposledy se členové české a izraelské vlády setkali v rámci mezivládních konzultací v Jeruzalémě v roce 2014.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama