Arabové pokřikují na ženy, lidé se bojí. A my se zeptali politiků...

ANKETA – Studenti jedné z pařížských škol tento týden zorganizovali „Den hidžábu“, v rámci kterého vyzývali nejen své spolužáky, aby si vyzkoušeli muslimské šátky. Cílem bylo dle organizátorů sejmout stigma z žen, které je běžně nosí. Zároveň se ale ozvaly kritické hlavy, které akci považují za provokaci. Měla by podobná iniciativa proběhnout i u nás? A podpořili by ji čeští politici? Na to jsme se zeptali v naší anketě.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Muslimové, islám
doporučujeme

Většina oslovených politiků se na podobné akce nedívá příliš pozitivně. „Toto bych nepodpořila. Podobné demonstrativní akce mi obecně nejsou příliš blízké," reagovala na náš dotaz poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

„Stigma tím z žen nelze sejmout. Nemají v muslimském světě stejná práva ani postavení," uvedl v SMS pro EuroZprávy.cz poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Psali jsme:  

Podobně to vidí jeho stranický kolega Jeroným Tejc. „Nošení šátků ženami není výrazem jejich svobody, ale právě nesvobody, které jsou vystaveny. Ženy v muslimských zemích si nemohou vybrat, zda budou chodit zahaleny nebo ne. Rozhoduje o tom jejich víra a tamější zákony vycházející z práva šaria. Postavení žen v islámském světě není rovnoprávné a nošení šátku je jen jedním z těchto aspektů nerovnoprávnosti. Nevidím důvod, proč bychom toto měli přebírat v ČR," řekl naší redakci Tejc s tím, že pokrývka hlavy do škol vůbec nepatří, pokud není nošena ze zdravotních důvod.

„Je to typický příklad hysterického multi-kulti bláznění marxistické levice, takže já bych takovou akci určitě nepodpořil," uvedl pro EuroZprávy.cz Marek Benda z ODS.

V žádném případě by podobnou iniciativu nepodpořil ani 1. místopředseda Úsvitu Marek Černoch. „Máme svou kulturu a nevidím důvod dělat podobné akce. Jsem shodou okolností tento týden na jednání Rady Evropy ve Štrasburku a město je plné skupinek arabských mužů pokřikujících na ženy a chovajících se, jako by jim to zde patřilo. Večer je mimo těchto hloučků město prázdné. Lidé se prý bojí. Tohle u nás doma nechceme a nedopustíme! Podobné akce, jaké dělají studenti, jen přilévají olej do ohně," řekl nám.

„Taková akce je absolutní populistický nesmysl. Naše babičky a prababičky taky nosily, a mnohdy na Moravě třeba ještě na hlavě šátek nosí, takže mně zrovna tohle nepřipadne nijak objevné ani jakkoliv zásadní, aby se lidem podsouvalo, že islám = nošení šátku. Podstata a princip islámu je mnohem hlubší, a pokud někdo chce, aby se lidé vcítili do muslimské role, tak ať jim zakáže alkohol a vepřové, ženám zakáže prakticky veškerý veřejný život, ukamenuje gaye či ženu, která byla proti své vůli znásilněna, pronásleduje křesťany a ateisty, a začne popravovat každého, kdo jim bude kázat jinou víru, než je víra v Alláha. Teprve tehdy se studenti vcítí do islámské kultury, protože islám nedělá šátek, ale otrocká víra v nadřazenost islámu nad lidmi a jejich lidskými právy," uvedl pro server EuroZprávy.cz šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Smířlivěji se pak vyjádřil Jiří Dolejš (KSČM). „Destigmatizace lidí, kteří jsou něčím jiní, je potřeba. Jak ale vysvětlit, že problém není ve zvycích v oblékání? Akce mi nevadí, ale osobně vidím jako potřebné zpropagovat distanci slušných muslimů (a slušných lidí obecně) od fanatiků," uvedl pro EuroZprávy.cz komunista.

„Pro mě hidžáb není věcí muslimskou. Nicméně mi pokrývky hlavy nevadí, což se nedá říct o zakrývání tváře, které znemožňuje identifikaci," uvedl v SMS zprávě pro naši redakci šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Loading...
Témata: Muslimové | islám
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama