Víc pravomocí pro NKÚ? Primátoři jsou pro, chtějí ale zrušit jiné kontroly

Praha - Zástupci komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR požadují, aby se s plánovaným rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zároveň zrušily kontroly ostatních institucí.

Přidejte svůj názor

Městys Holany
doporučujeme

Kontroloři by podle primátorů měli mít navíc v kompetenci pouze kontrolu zákonnosti, nikoliv efektivnost vynaložených finančních prostředků, řekl dnes novinářům po zasedání komory předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Rozšíření pravomocí úřadu dnes schválila Sněmovna.

Pokud se podle zástupců komory nezmění systém kontrol v České republice, bude to znamenat další byrokratickou zátěž, především u menších obcí. "Nebráníme se rozšíření pravomocí NKÚ za předpokladu, že se sníží kontrolní aktivita jiných institucí a že NKÚ bude kontrolovat jen zákonnost. Jestliže má NKÚ přijmout nové kontrolní kompetence, pak se musí některým zrušit," řekl dnes ČTK Lukl s tím, že efektivnost vynaložených finančních prostředků mají kontrolovat zastupitelé.

Zástupci komory doufají, že se jejich podmínky podaří prosadit v Senátu, kam návrh putuje, prostřednictvím jejich zástupců. Lukl však zároveň poukázal na to, že pro změny už není dostatek času. "V tuto chvíli by bylo nejvhodnější, aby senátoři řekli, že dokud nebudou odstraněny a vyřešeny multiplicity kontrol, nebude NKÚ kontrolovat obce," doplnil Lukl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama