Europarlament prosazuje reformu. Bude se volit od 16 let? Česko je proti

Praha - Evropská unie se snaží víc oslovit mladé lidi, a proto se objevil návrh, aby mohli europoslance volit už šestnáctiletí. Česká republika nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

S vládou a poslanci se na tomto postoji tento týden shodli i senátoři. Česko má možnost navrhovanou reformu zablokovat při jednání Evropské rady.

Návrh také počítá například s vytvořením společného evropského volebního obvodu, kde by kandidátku jednotlivých evropských politických stran vedl jejich adept na předsedu Evropské komise. Členské státy by podle návrhu měly podpořit prezentaci těchto stran v médiích, národní strany by měly prezentovat své začlenění do evropských stran.

Kandidátky by podle návrhu měly být sestavovány tak, aby na nich bylo vyrovnané zastoupení žen a mužů. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tento návrh vyžaduje širší shodu, stejně jako zavedení volebního práva pro šestnáctileté podle rakouského vzoru.

Poslanci z evropského výboru navrhované změny odmítli s výjimkou vymezení společného termínu pro konání eurovoleb a způsobu zveřejňování volebních výsledků. Evropské volby by se měly podle návrhu nadále konat v rozmezí od čtvrtka do neděle, přičemž skončit by musely v neděli v 21:00.

Evropský parlament chce změnami mimo jiné zvýšit účast v eurovolbách. Navrhuje proto, aby bylo lidem umožněno hlasovat korespondenčně nebo elektronicky. Změny pravidel by podle europoslanců měly platit už pro nejbližší eurovolby v roce 2019.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama