Stavbaře čeká revoluce: Nový zákon má zajistit kvalitní materiál

Praha - České stavbaře čeká revoluce. Na novém zákoně aktuálně pracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Cílem bude zajistit bezpečnější a kvalitnější stavby. Nové pravomoci bude mít i Česká obchodní inspekce. Inspektoři budou přímo na stavbách kontrolovat, s jakými materiály dělníci pracují.

Přidejte svůj názor

Stavebnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

Popraskané omítky, špatné štuky nebo třeba nekvalitní materiál na podlahy. Některé odhady mluví až o padesáti procentech nekvalitních výrobků obecně. Taková je realita českého stavebnictví. Neúnosné, hlásí ministerstvo a volá po změně.

"Cílem je, aby v České republice začala platit jednodušší a specifičtější - přísnější pravidla, která jsou běžná v okolních zemích," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Pan Imrich ve stavebnictví pracuje už 16 let. Nekvalitní materiál nemá prý ale mnohdy šanci poznat. "Měli jsme teď takový problém, měli jsme finálky fasády a byl tam jiný odstín, ne bílý, ale žlutý," poukazuje na nekvalitní barvu zedník.

I televize Nova nedávno přinesla reportáž o praskajících silikonových omítkách, ve kterých silikon navzdory názvu chyběl. Stavební firma tehdy válčila s dodavateli.

"Není definováno, jaké složení musí mít omítka, aby se definovala jako silikonová. Tento předpis neexistuje, tak výrobci přidávají tolik silikonu, kolik jim vyhovuje," informovala Miroslava Novotná z VŠCHT.

Na kontrolu stavebních výrobků by nově také dohlíželi inspektoři z České obchodní inspekce. "Je to novinka a pokud začne platit, bude se muset najmout nový počet inspektorů, kteří se budou muset proškolit," namítl mluvčí ČOI Jiří Frolich.

Momentálně je zákon v meziresortním připomínkovém řízení. Sami stavebníci by jeho zavedení přivítali co nejdříve.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama