ODS je hlasem Schwarzenberga a Halíka... Někdejší člen se ostře pouští do své bývalé strany

Praha – Občanská demokratická strana slaví 25 výročí založení. V nedávné minulosti zaznamenala strana velký úbytek voličů, podle posledních průzkumů se ale zdá, že strana chytila druhý dech a opět mírně roste. Její bývalý člen, exporadce prezidenta Václava Klause a analytik Tomáš Haas přesto nepovažuje stav ODS za ideální.

Přidejte svůj názor 1 komentář

26. kongres ODS
doporučujeme

Haas na sociálních sítích poukazuje, že ze strany už kdysi vystoupil a žil nějakou dobu v zahraničí. Členem se opět stal v roce 2013, kdy před volbami očekával tragický výsledek. „ Vstoupil jsem proto, že jsem považoval za nutné straně, kterou tak dlouho kritizuji aktivně pomoci. A to jsem dělal jak nejlépe jsem uměl, jako řadový člen," uvedl s tím, že o žádné posty neusiloval.

Příchod a následnou kandidaturu na předsedu Petra Fialy prý velmi uvítal, očekával příval nové krve a oživení, což se bohužel nestalo. Fiala hlásal, že je třeba se dívat do budoucnosti, ne do minulosti. „Strana, která se bojí své minulosti, žádnou budoucnost nemá, pokud to, co ji v minulosti škodilo, nechce poznat, a viditelně se s tím vyrovnat," uvedl k tomu Haas.

!ODS ztratila důvěru více než milionu svých bývalých voličů a poloviny svých bývalých členů. Nikdy, ačkoliv ten odliv trval léta a já sám jsem o něm v průběhu té doby mnohokrát psal, se ODS problémem nezabývala. A nezabývá se jím ani teď a i teď tvrdí, že je již jiná a lepší," myslí si.

ODS podle něj mohou vytáhnout pouze voliči. A potenciálním „rezervoárem" jsou podle analytika ti, kteří už ODS kdysi volili. „Hledat je musí mezi těmi, kterým dnes nechce přijít na jméno a které prohlašuje za zrádce, krysy opouštějící loď a okopávače svých bělostných kotníků. Za viníky svého pádu. Dokud k nim ODS nenajde cestu a nezačnou se k ní vracet, nepohne se z místa.
Dokud nezačne hrát roli opoziční strany a nebude nabízet svůj vlastní alternativní program a bude jen poukazovat na chyby vlády, nepohne se z místa," varuje někdejší Klausův poradce.

„Dokud bude slepě kopírovat zahraniční politiku vlády, nepohne se z místa. Pokud si za svého hlavního nepřítele vybere prezidenta, který má důvěru sedmdesáti procent obyvatel této země, jako by příští volby nebyly parlamentní, ale prezidentské, nepohne se z místa. Pokud bude ODS hlasem Tomáše Halíka, Jaromíra Štětiny, Karla Schwarzenberga, Miroslava Kalouska, Lubomíra Zaorálka a ne hlasem svých potenciálních voličů, nepohne se z místa," myslí si Haas.

„Dá se to zkrátit do jedné věty. Dokud ODS nenalezne odvahu být sama sebou a neosloví své potenciální voliče a bude je jen urážet, nepohne se z místa," dodává na závěr.

Loading...
Témata: Haas, Tomáš | ODS
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama