Neonacisté a "slušní lidé" v jednom šiku? Hákové kříže nelze přehlížet a tolerovat

KOMENTÁŘ - Víkendová akce, během níž neznámí pachatelé posprejovali část pražských podniků vymezujících se proti xenofobii a netoleranci, nebyla aktem "výtržnictví" či "vandalismu", jak hlásají titulky některých český zpravodajských serverů. Jednalo se o čin bytostně politický. Demonstruje především skutečnost, že stávající společenskopolitická situace umožňuje po dlouhou dobu zdecimované ultrapravici hlásit se poprvé od konce 90. let razantněji o slovo. Klíčovou otázkou zůstává, jak na současný vývoj zareaguje česká společnost.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Neonacisté cítí mobilizační potenciál

Hákové kříže, kryptogramy v podobě číslic 14/88, další symbolika a hesla, která jsou standardně používána v neonacistických kruzích jasně naznačují, že vybrané kavárny a další veřejné prostory neponičili běžní "vandalové" a "výtržníci". Pachateli jsou v tomto případě neonacisté. Nešlo o čin spontánní; naopak vykazuje četné rysy plánované, organizované akce.

Mnohem podstatnější než výše celkových materiálních škod je poselství, které pachatelé vyslali. Svým činem chtěli v první řadě ukázat, že tvrdá neonacistická scéna, která byla na přelomu tisíciletí v České republice fakticky zdecimována, marginalizována a v zásadě zatlačena do podzemí, opět vystrkuje hlavu, sílí a může si dovolit věci, které byly posledních deset, patnáct let tabu.

Neonacistické grafity se v ulicích českých měst objevovaly i v novém tisíciletí, v drtivé většině se však jednalo o obecný projev jednotlivých sympatizantů extremistického hnutí. Chyběl aktuální osten, organizovanost i rozsah víkendové akce. Není totiž náhodné, jaký terč aktivisté volili. Skutečnost, že byly poničeny především podniky hlásící se k vládní iniciativě HateFree vymezující se proti xenofobním a netolerantním názorům šířícím se (nejen) českou společností, dobře odráží politický motiv pachatelů.

Iniciativa HateFree zaznamenala rozmach především v souvislosti s probíhající masivní migrační vlnou. Snaží se mimo jiné dementovat a na pravou míru uvádět nejznámější dezinformace tzv. hoaxy o migrantech, muslimech a etnických menšinách, které se internetovým prostorem šíří rychlostí blesku. Nutno dodat, že aktivity HateFree jsou polarizovanou a vystrašenou společností vnímány rozporuplně. Hodnoty, které se kampaň snaží prosazovat, jsou velké části veřejnosti cizí a vnímá je jako nepřátelské.

Čeští neonacisté cítí, že za stávající situace mají jedinečnou příležitost pozvednout svůj prapor a na tématu migrace posílit své pozice, které jsou minimálně ve středoevropském a východoevropském kontextu stále velmi slabé. Tuzemská etnicky a nábožensky mimořádně homogenní společnost, jejíž zdánlivá tolerance nevychází z niterného přesvědčení, ale spíše z ignorance a malé ochoty angažovat se, byla stávajícím přílivem migrantů do Evropy (který Českou republiku paradoxně zcela míjí) vystrašena, vytržena z letargie a nebývale mobilizována. Neonacistická scéna v tom správně spatřuje nezanedbatelný potenciál, který se ukazuje jako silnější než v případě romské otázky.   

Bezprostřední nebezpečí nespočívá v tom, že by neonacisté výrazně rozšířili své početní stavy a české ulice se v dohledné době vrátily do poloviny 90. let, kdy extremistické bojůvky terorizovaly jedince alternativnějšího vzezření, cizince a příslušníky menšin. V hysterii okolo migrační vlny však hrozí, že česká společnost výrazně posune práh toho, jaké názory, prohlášení i praktické činy jsou pro ni akceptovatelné. Jestliže dnes její nezanedbatelná část nemá problém se symbolickými šibenicemi pro "vlastizrádce" či výroky o koncentračních táborech pro muslimy, bude snad zítra ochotná omlouvat bojem proti přistěhovalcům z jiného kulturního okruhu i hákové kříže a hajlování oněch "dobrých českých vlastenců"? Dostaneme se do fáze, kdy účel světí jakékoliv prostředky? Jaká bude jejich hranice?

Migrace bude dlouhodobá

Stávající migrační vlna je fenomén, který jen tak nezmizí. Jejím klíčovým kořenem totiž není pouze válka v Sýrii, jak je mnohdy médii prezentováno, ale obecná touha žijících lidí v nedůstojných podmínkách po lepším životě. Mnoho osob se na cestu vydává v obavě o svůj život. Jiní jsou vedeni přesvědčením, že když ne oni sami, tak alespoň jejich potomci si zaslouží žít v lepší části světa.

Ohromné nerovnosti panovaly nejen mezi jednotlivci, ale též mezi regiony od počátku lidské civilizace. Ponechme stranou, zda se v současnosti rozevírají, či zavírají. Dnešní globalizovaný, technologicky a informačně propojený svět dává bezprecedentně velkému počtu lidí odvahu podniknout kdysi nepředstavitelnou cestu za lepší budoucností, nikoliv pokorně přijmout svůj osud.

V České republice se veřejná diskuze o tomto aktuálním a krajně složitém fenoménu se bohužel polarizovala. Věcný obsah nahrazují většinou emoce, snaha lehce vytěžit politický kapitál či pokusy médií jednoduše navýšit čtennost a sledovanost. To vše zásadně přispívá k utvrzování radikálních i naivních postojů v obou táborech.           

Migrační vlna s sebou zajisté nese četná nebezpečí. České republice, které se uprchlíci i migranti vyhýbají, nehrozí vznik paralelních společností, ekonomické komplikace či akutní rizika spojená s islámským fundamentalismem. Výbušný problém migrace projevující se na západ od našich hranic však může do české společnosti narazit jako pomyslná tlaková vlna. Má potenciál způsobit otřes, který tuzemskou veřejnost vytrhne z letargie a radikalizuje ji. Z tohoto důvodu je nutné proti projevům neonacismu, jakým byla víkendová akce, rozhodně vystoupit a bojovat. V opačném hrozí, že mnozí "slušní lidé" začnou neonacistický světonázor akceptovat a přijmou ho jako svého legitimního spolubojovníka v boji proti migrantům. Z historie víme, kam tato zhoubná cesta může vést.

Loading...
Témata: neonacisté | uprchlíci
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama