Kalousek zuří: Policie slouží vrchnosti. Pak to odnesl poslanec

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek neschvaluje postup policie, která během návštěvy čínského prezidenta v Česku zasáhla na FAMU. Za pravdu mu dal i poslanec za ČSSD Igor Jakubčík.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/
doporučujeme

"Co bylo úplně špatně, tak zásah na FAMU. To  byla záležitost velmi problematická. Ostatní bych raději nekomentoval už jenom z toho důvodu, že nemůžeme porovnávat návštěvu čínského prezidenta v tomto období s návštěvou jiných představitelů. Přece máme vyhlášen první stupeň ohrožení, to znamená, ta situace je úplně jiná, než byla v dřívější době. To si myslím, že bylo jedním z důvodů, proč například magistrát nechal uzavřít Hradčanské náměstí," řekl Jakubčík v pořadu Události, komentáře.

Podle Kalouska to bylo na žádost policie. "My jsme dodnes neslyšeli věrohodný důvod a on také žádný věrohodný a sdělitelný důvod, proč o to policie požádala neexistuje. Všichni víme, že tam žádné bezpečnostní riziko kromě rozhodnutí Hradu, že tam ta demonstrace být nesmí, nebylo. Ale vaše argumentace, pane poslanče, je k uzoufání. Vy pořád říkáte, my nejsme orgán činný v trestním řízení. Ale my se přece nepohybujeme v trestní rovině a není pravda, že nepřijatelné jednání je jenom takové, které je trestným činem. Tady jsme v přímém přenosu viděli, a nemusíme to ani vyšetřovat, že Policie České republiky nástroje, které má zákonem svěřeny k tomu, aby pomáhala a chránila majetek a bezpečí občanů České republiky, používala k tomu, aby potlačovala projevy, které vrchnost uznala jako nevhodné. On to asi nebyl trestný čin, ale od toho si policii neplatíme. Je to nepřijatelné. Za to někdo nese politickou odpovědnost a z té politické odpovědnosti by se měl zodpovídat před Poslaneckou sněmovnou. Toť vše. Vy jste tomu zabránili, my toho nenecháme. Nenecháme toho ne proto, abychom někoho neustále grilovali, to není smysl. Ale aby se to nikdy neopakovalo.Tahle zvůle se nikdy opakovat nesmí a my to nedovolíme," podotkl.

Jakubčík se ale ptá, co bylo porušeno, pokud ne zákon. "Zásady činnosti demokratické policie, která má před zákonem měřit všem stejným metrem. Dám vám příklad. Půjdeme-li spolu na červenou a policista zastaví vás a bude vás perlustrovat a pokutovat a mě nechá jít, tak se nedopustil trestného činu, ale porušil zásadní pravidlo, které represivní orgán musí zachovávat, že spolu máme rovnost před zákonem. On nás měl oba dva pustit, anebo oba dva perlustrovat. A tohle ta policie dělala v přímém přenosu a dělala to na zadání, protože sama si to nevymyslela," reagoval Kalousek.

Podle Jakubčíka se ale Česko zachovalo jako suverénní stát. "A myslím si, že tyto, tohle, že Česká republika nebo Češi klečeli na kolenou, tak si myslím, že to skutečně není, protože my jsme hrdý národ, my na kolenou neklečíme. To je věc číslo 1. Věc číslo 2. Bylo zadrženo 23 lidí celkem. Já nevím osobně, kdo nebo jak, jakým způsobem to bylo rozděleno. Toto se dozvíme. Ministr přislíbil, mně osobně i přislíbil, že tohle to, že nám sdělí čísla, kolik bylo Číňanů, kolik bylo řekněme příznivců nebo nositelů tibetské vlajky. A já jsem přesvědčen o tom, že těch Číňanů bylo více," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama