Migrace a její nezodpovědné řešení může mít velmi negativní dopady, varuje poslankyně

Praha - Poslankyně a členka Výboru pro evropské záležitosti sněmovny Helena Langšádlová (TOP 09) zaštítila dnešní diskusi na téma „Uplatňování Ženevské konvence v kontextu migrační krize“. Při té příležitosti upozornila na nedostatečné vymezení pojmů týkajících se migrace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Politička poukazuje, že v kontextu současné migrační krize se všichni odvolávají na Ženevskou konvenci z roku 1951, ke které byl v roce 1967 připojen Newyorský protokol. „Z těchto mezinárodních závazků však detailně nevyplývá, jak by měly být v podobné migrační krizi, jako je dnes, uplatňovány. Azyl a pojmy v definici uprchlíka nejsou v dokumentu jasně vymezené a chybí jednoznačný výklad," říká Helena Langšádlová.

Podle místopředsedkyně TOP 09 je zásadní, že chybí vyhrazená soudní instituce, která by konkrétní situace posuzovala. Mezinárodní závazky jsou doplněny právem Evropské unie a jednotlivých národních států. A to vše jsme včetně Dublinských dohod, ale i např. Schengenské úmluvy, nedodržovali, nevyužívali, a někdy i chybně aplikovali, uvedla Langšádlová.

Ačkoliv se zdá, že v tuto chvíli je především na Evropu činěn velký tlak, až 86 procent uprchlíků ve skutečnosti zůstává v rozvojových zemích. Důležitá je proto podle ní pomoc v místě konfliktu a vytváření bezpečných zón v sousedních zemích konfliktu. Aktuálně však Evropa čelí problému, že mezi těmi, kteří do Evropy přichází je velké množství migrantů, kteří nemají nárok na statut uprchlíka, a jsou 'nelegálními ekonomickými migranty'.

„Nelze hovořit o solidaritě a humanitě, které vyplývají z Ženevské úmluvy, aniž bychom otázku migrace vnímali v širším politickém kontextu. Nesmíme zavírat oči nad tím, že migrace a její nezodpovědné řešení může mít velmi negativní politické dopady na evropské země a jejich další demokratický vývoj. Není možné státům vnucovat řešení, která by byla v rozporu s vůlí většiny obyvatel, což by mohlo vést k ohrožení liberální demokracie jako takové," dodala Langšádlová.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama