Prodej pyrotechniky v Česku by se měl zpřísnit, navrhují zástupci justice

Přední Labská (Trutnovsko) – Zástupci české justice dnes jednali se svými kolegy z Německa a Polska. Zástupci justice se problémem začali zabývat po zásazích německé policie, která zajistila v Německu zakázanou pyrotechniku nakoupenou v ČR, tyto výbušniny často zneužívají extremisté. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pavel Zeman
doporučujeme

Prodej pyrotechniky v České republice by se měl zpřísnit. Po jednání to uvedli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Účastníci schůzky se shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba také důkladněji kontrolovat.

„V Německu a Polsku je například prodej zábavní pyrotechniky omezen na posledních několik dní v roce. Stojí za úvahu, zda se nevydat podobnou cestou," řekl Pelikán. Zeman dodal, že se zasadí o to, aby se kontroly pyrotechniky zpřísnily.

Kdy by nějaké zpřísnění prodeje pyrotechniky v ČR mohlo začít platit však Pelikán neuvedl. Nejprve je prý třeba zmapovat stav,problematika jde napříč řadou resortů a jednání jsou teprve na počátku. „Musíme dát dohromady trochu víc lidí, kteří se tím zabývají a zjistit co se dá dělat," řekl Pelikán.

Drážďanský generální prokurátor Klaus Fleischmann dnes řekl, že se objevily útoky a požáry zařízení pro uprchlíky, kde bylo několikrát zjištěno použití pyrotechniky pocházející z ČR. „V Německu je možné koupit výbušniny tři až pět dní v roce a soukromě se smí používat dva dny, 31. 12. a 1. ledna," uvedl s tím, že v Česku je možné si pyrotechniku koupit po celý rok. „Jsme velice vděčni, že se čeští kolegové tohoto problému chtějí ujmout," dodal.

Německá policie například minulý týden zadržela nedaleko Drážďan pět lidí, které podezírá z útoku na uprchlické ubytovny a z vytvoření krajně pravicového teroristického hnutí. Skupina si pyrotechniku pro provedení útoků podle všeho pořídila v ČR. Na českých tržnicích je navíc možné koupit i pyrotechniku, která u našich západních sousedů není legální.

Účastníci schůzky řešili také problém výroby a prodeje drog. V ČR přibývá organizovaných, většinou vietnamských skupin, které se specializují na výrobu a prodej pervitinu do Německa. „Známe případy, kdy jsou pachatelé schopni vyrobit a exportovat z ČR i 25 kilogramů drogy do 48 hodin od objednávky," řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama