Úsvit vyzval Blok proti islámu k další spolupráci. Důvody výpovědi jsou prý lži

Praha - Opoziční Úsvit - Národní koalice vyzve iniciativu Blok proti islámu k jednání kvůli výpovědi smlouvy o spolupráci, oficiální zprávu o kroku bloku nemá. Část bloku chce ve spolupráci pokračovat, stejný zájem má i Úsvit, řekl ČTK a Českému rozhlasu místopředseda strany Jan Zilvar po dnešním jednání předsednictva. Důvody výpovědi označil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský za lži.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miroslav Lidinský, předseda Úsvitu - NK
doporučujeme

Úsvit vyzve BPI k jednání kvůli výpovědi smlouvy o spolupráci, oficiální zprávu o rozhodnutí bloku nemá. Část bloku chce ve spolupráci pokračovat, stejný zájem má i Úsvit, uvedl místopředseda strany Jan Zilvar po dnešním jednání předsednictva.

„Dovolte nám vyjádřit kategorický nesouhlas s mediálním útokem Doc. Konvičky a Petra Hampla, kteří si jako rukojmí vzali půl roku spolupracující formaci stovek lidí a tisíců sympatizantů Úsvitu a BPI a zveřejnili naprosto lživé vyjádření bez projednání se členy BPI a zachovali se jako nezodpovědní zbabělci vůči Úsvitu, vůči ostatním členům BPI a vůči občanům," uvedl v oficiálním vyjádření Úsvit.

Konec spolupráce oznámili předseda a místopředseda bloku Martin Konvička a Petr Hampl. Úsvit bude podle Zilvara čekat na výsledky nedělního jednání akční rady bloku. Konvička a Hampl neprojednali postup ve vedení bloku, podotkl šéd úsvitu Miroslav Lidinský.

Zasedání předsednictva Úsvitu se účastnila taky místopředsedkyně bloku Jana Volfová. Na otázky novinářů k nynější situaci nechtěla odpovídat, podle zástupců Úsvitu ji Konvičkův a Hamplův krok rovněž překvapil. Nesouhlas s jejich postupem vyjádřili v dnešním prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli.

„Úsvit vyzývá všechny členy BPI, kteří si váží spolupráce a mají zájem na prosazování společného programu, aby pokračovali ve spolupráci s Úsvitem NK a případně se stali jeho plnohodnotnými členy! Vydržíme a budeme pokračovat dál proti islamizaci, za ochranu hranic a proti kvótám," vyzvala takové nespokojence strana.

Blok proti islámu odpoledne informoval média o změně svého mluvčího, Davida Štěpána střídá Miroslav Adamec. Ten nechtěl prohlášení o výpovědi smlouvy dále komentovat, vše v něm prý zaznělo. Totéž platí o výhradách pražských členů ke krokům Konvičky a Hampla. "Tady tu výzvu, která zazněla dneska z Prahy, zatím také necháváme bez komentáře," řekl ČTK Adamec.

Konvička v pondělí uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za „zcela mylný politický krok". Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili. Mluví o sedmi desítkách předvolebních debat s občany, pronájmech sálů, sedmi milionech výtiscích novin, organizaci demonstrací a o facebookové reklamě.

Černoch nařkl Hampla z toho, že žádal šest milionů korun na placené pracovníky. „Každá koruna, kterou na příspěvcích od státu dostaneme, musí skončit v plakátech, letácích, facebooku, v legislativě a ne v placených krajských sekretariátech," uvedl místopředseda Úsvitu.

„Jsem toho názoru (a opakoval jsem to při různých příležitostech), že je zapotřebí, aby pro Blok pracovalo řádově 15 lidí na plný úvazek a že tito lidé by měli dostávat plat na úrovni poslaneckého asistenta. Byl bych mezi tyto lidi zařadil i sebe. Žádné další finanční požadavky jsem nikdy neměl. Žádné platy ani kompenzace jsme ale v bloku nedostávali. Hradil jsem ze svého i benzín, vlakové jízdenky atd. Až v posledních týdnech jsem využíval i prostředky, které mi posíláte na transparentní účet," uvedl k tomu Hampl na sociálních sítích.

Blok nechce nyní věc komentovat, vše již prý uvedl v prohlášení k výpovědi smlouvy. Odpoledne pouze informoval média o změně svého mluvčího, Davida Štěpána střídá Miroslav Adamec. Ten nechtěl prohlášení o výpovědi smlouvy dále komentovat, vše v něm prý zaznělo. Totéž platí o výhradách pražských členů ke krokům Konvičky a Hampla. "Tady tu výzvu, která zazněla dneska z Prahy, zatím také necháváme bez komentáře," řekl ČTK Adamec.

Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady. Zilvar uvedl, že Úsvit je „na začátku shromažďování škod, které hrozí".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama