Senátoři připravují ústavní stížnost kvůli protičínské demonstraci

Praha – Kauza kolem zásahu policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze stále není u konce. Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých (STAN) chtějí podat ústavní stížnost na policii.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Čínský prezident dorazil na Pražský hrad
doporučujeme

Podle serveru Aktuálně.cz jim vadí, že policisté nevpustili na Hradčanské náměstí účastníky ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně. Policie uvádí, že na náměstí u Pražského hradu postupovala stejně jako při minulých návštěvách významných státníků.

Strážníci náměstí při návštěvě uzavřeli pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů. Demonstranty na něj nevpustili, a to ani přesto, že měli náměstí pro akci zamluveno. „Policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít. Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované," uvedl po večerní schůzi senátorských klubů obou stran senátor Jiří Šesták (STAN).

„Sešlo se nás zatím sedm, kteří podepsali, že se k ústavní stížnosti přidají, takže je rozhodnuté, že to podáme. Budeme ještě vyzývat kolegy, kteří se na dnešek omluvili, aby se připojili," řekl Aktuálně.cz senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Ústavní stížnost podává skupina nejméně 41 poslanců, nebo 17 senátorů. Lidovci mají senátorů 11 a starostové šest.

Organizátoři demonstrace podají správní žalobu. Pod žalobou budou podle advokáta Jana Kalvody podepsáni Martin Bursík a Kateřina Jacques, připojí se ale možná i další účastníci protestu. Podstatou žaloby podle Kalvody bude, že ohlášená demonstrace může být zakázána do tří dnů od ohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama