Média z nás dělají pitomce, varuje David Rath

Praha - Exministr a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath se pustil do médií za jejich přístup k rakouským prezidentským volbám. Nelíbí se mu označování Norberta Hofera za populistu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
doporučujeme

"O „populistovi Hoferovi" běžela zpráva už na liště ČT 24 a nálepku „populista" najdete skoro všude, někde doplněno o to, že jde o „ krajní pravici". Nikde se však v těchto článcích nedočtete, proč by měl být „populistou". Tak se nám zase média snaží něco podsunout a vtlouci do hlavy. Stále stejné schéma. Populista je synonymem špatnosti, neserióznosti atp. Obdobě se píše o Rakouské straně Svobodných, vzpomeňme na jejich bývalého předsedu J. Haidera. O tom se u nás nepsalo ani jedno dobré slovo, přitom dosahoval zajímavých volebních výsledků," napsal na svém blogu na aktualne.cz Rath s tém, že když jeho chtěl někdo v médiích urazit, tak ho přirovnával ke Korutanskému hejtmanovi Haiderovi, který byl ve svém kraji mimořádně oblíbený.

Povrchnost těchto nálepek a odsudků je podle něj nejvíce patrná v konfrontaci s reálnou podporou voličů, kteří tito politici dostávají. "Prostě nemůžeme být skutečnými demokraty, když současně urážíme, zlehčujeme a očerňujeme preference významné části voličů. Média by především měla mít respekt k názorům a vůli voličů. Je žádoucí, aby média pátrala po důvodech, které vedly k rozhodnutí voličů preferovat toho či onoho a ne dotyčného urážlivě nálepkovala a očerňovala s cílem manipulovat voliči," dodal.

Obdobný postoj podle Ratha najdeme u většiny českých médií i třeba vůči Donaldu Trumpovi. "Pokud média hodnotí a nálepkují Trumpův a Hoferův přístup k migrantům jako populistický, proč nenálepkují Baraka Obamu a Angelu Merkelovou jako „lehkovážné či dokonce nezodpovědné" politiky? Proč nevidíme v hlavních médiích titulky „nezodpovědný prezident Obama" navštívil Německo? Pokud už někoho nálepkují a označují přídomky, neměly by tak činit u všech?" ptá se.

Seriozní a objektivní média by tak prý neměla označovat přídomky nikoho, ale měla by věcně popsat, co je hlavní a nosnou myšlenkou toho či onoho člověka, co učinil a co učinit hodlá. Hodnotící soudy, zda je někdo populista či nezodpovědný, by měla nechat média už jen na lidech, tvrdí exhejtman. "Příslušníci médií se často diví, že vrůstá podíl lidí, kteří médiím nevěří a jsou jimi znechuceni. Nedochází jim, že jde o logickou reakci nad jejich snahou námi všemi manipulovat. Když z někoho trvale děláte hlupáka, tak v okamžiku, kdy to pochopí, vás zákonitě začne nesnášet," dodává.

Loading...
Témata: David Rath | Media
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama