Krácení daně: Trestná bude i příprava činu, schválil Senát

Praha – Horní komora Parlamentu schválila novelu trestního řádu, podle které bude trestné nejen krácení daně, ale i příprava tohoto činu. Zelenou dali novele také poslanci, dokument tak musí podepsat ještě prezident.

Přidejte svůj názor

Senát ČR
doporučujeme

Do roku 2009 byla příprava krácení daně trestná, teď se má kvůli potírání například karuselových obchodů do zákona vrátit. Pachatelům činu bude hrozit až desetiletý trest.

Kritici novely, například Svaz průmyslu a dopravy ČR, varují, že by nová úprava mohla být zneužívána a sloužila by tak k likvidaci konkurence. Podle svazu změna otevírá obrovský prostor nejistoty pro podnikatele, když není jasně vymezeno, co je ještě daňová optimalizace a co už je příprava krácení daně.

Šéf rezortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) senátory uklidňoval, prý nebude trestné například už to, že někdo půjde za daňovým poradcem si nechat poradit, jak zaplatit nižší daň. „Je to záměrné malování čertů na zeď," řekl. Zdůraznil, že musí jít o přípravu něčeho, co má znaky trestného činu.

Návrh také upravuje trestní stíhání bývalých zákonodárců poté, co jim skončí mandát, a tedy ztratí imunitu. Pokud chce policie někoho obvinit, musí nejprve požádat parlamentní komory o vydání dotyčného. Pokud není vydán, dovoluje ústava zahájit stíhání až poté, co ve funkci skončí. Novela by měla policii umožnit, aby zajistila důležité důkazy a uchovala je na pozdější dobu, kdy bude moci stíhání obnovit.

Opětovně bude také zavedena i určitá forma účinné lítosti, která by měla motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, proto je horší korupci ohlašovat. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který oznámil korupci, pokud slíbil úplatek jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama