Trestní odpovědnost firem v Senátu neprošla, novela se vrací k poslancům

Praha – Senátoři dnes doporučili upravit novelu o  trestní odpovědnost právnických osob. Horní komoře se totiž nelíbí, že by firmy mohly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Senát naopak odmítl doporučení svého ústavně-právního výboru, aby firmy mohly být stíhány za činy všech osob oprávněných za firmu jednat, nejen za činy svých vedoucích pracovníků. Senátoři se tak přiklonili na stranu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který poukazoval, že by firma podle stávající dikce zákona mohla být stíhána i za to, pokud by pro ni uklízečka ukradla čisticí prostředky.

Navzdory mírně negativnímu postoji Pelikána pak naopak senátoři kývli na zrušení nejvíce kritizované pasáže, podle které by měla firma možnost vyvinit se z trestního stíhání hlavně velkým společnostem Podle původní verze by se firma trestní odpovědnosti zprostila, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila. Změnu bude muset znovu posoudit Sněmovna, která pasáž do vládní předlohy vložila.

Šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že zrušení podporují například předseda Nejvyššího soudu Zdeněk Šámal nebo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vyvinění by podle něj mohlo způsobit zastavení několikaletých trestních stíhání. V této souvislosti zmínil kauzy typu Metrostavu nebo Agrotecu ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Metrostav patří mezi společnosti, které jsou stíhané v korupčním případu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, Agrotec v případu zakázek České pošty.

ODS neprosadila zrušení pasáže, podle níž firmy budou moci být stíhány pro pomluvu. Toho se obávají zástupci médií včetně provozovatelů zpravodajských webů. Podle nich to povede k cenzuře, omezování svobody projevu a k likvidaci neposlušných médií. Trestem za pomluvu by totiž pro firmu mohl být kromě pokuty i nařízený zákaz činnosti.

Na návrh senátora Libora Michálka (za Piráty) by naopak firmy nově mohly být postiženy za účast na sebevraždě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama