Zástupci parlamentů V4 jednali v Česku, kritizovali kvóty

Kamenice u Prahy – Na zámku Štiřín se dnes sešli představitelé visegrádské čtyřky. Zástupci parlamentů po jednání ostře kritizovali kvóty na přerozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie i to, jakým způsobem byly přijaty.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Milan Štěch, předseda Senátu ČR
doporučujeme

O povinných kvótách na přerozdělování uprchlíků rozhodli loni v září ministři vnitra. Rozhodnutí, proti němuž se vedle ČR postavily také Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko, se Budapešť a Bratislava brání soudně.

Šéf Senátu ČR Milan Štěch (ČSSD) mluvil o excesu, šéf maďarského parlamentu László Kövér o snaze federalizovat Evropu. Nepřímo také kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou. „Stále si myslím, že to spíše byl takový exces, který se nebude opakovat, že se z toho zejména Evropská komise poučí a že nebude takováto rozhodnutí přijímat po ne úplném konsenzu," uvedl Štěch.

Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny, pokládá za chybu, že takto citlivá záležitost vůbec byla připuštěna do většinového rozhodování. „Pokud by Evropa přistupovala ohleduplněji k pozicím a názorům některých vlastních států, tak to vůbec nemuselo jít do většinového hlasování," míní. Štěch dodal, že by si státy západní Evropy mohly ze zkušeností V4 vzít více pro sebe.

jednání se ze zdravotních důvodů nemohl účastnit šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, nejhlasitěji tak kvóty kritizoval zástupce Maďarska Kövér. Povinné kvóty jsou podle něj pokusem prosadit nebezpečný precedent, který je součástí snah o federalizaci Evropy. Navíc byl podle Kövéra vnucen silnějšími státy v Evropě těm ostatním.

Za neakceptovatelné a velmi nebezpečné pak maďarský politik označil to, že jednotlivé země dělají individuální rozhodnutí a zvou miliony běženců do Evropy. Pak ale chtějí, aby situaci solidárně řešila celá EU. Proti kvótám vystupují také zástupci Polska, podle nichž stejně nakonec uprchlíci odejdou do Německa nebo jiné země západní Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama