Senátoři chtějí zachovat bezúplatný převod státních pozemků obcím

Praha – Senátoři schválili novelu o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která má omezit vydávání zemědělské půdy. V rámci ní chtějí senátoři zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení.

Přidejte svůj názor

Senát ČR
doporučujeme

O změně, se kterou ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) souhlasil, nyní rozhodne Sněmovna. Jurečka naopak odmítl další senátní návrh na zrušení navrhované povinnosti krajů nabízet SPÚ ze svého i obecního majetku pozemky, které patřily ke zrušeným krajským školám, což ve Sněmovně prosadil její zemědělský výbor.

Podle návrhu předsedy senátního zemědělského výboru Jana Hajdy (ČSSD) by měl SPÚ nově předkládat horní komoře prostřednictvím vlády každoročně výroční zprávy o své činnosti. Senát by podle něj měl mít kontrolu nad obsáhlým majetkem, který úřad spravuje.

Občanství demokraté a členové ústavně-právní výbor naopak navrhovali zamítnutí novely kvůli tomu, že má do dvou let ukončit vydávání náhradní půdy restituentům. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) označila za „nehoráznost" to, že by restituenti měli být vyplaceni podle sazeb z počátku 90. let minulého století. Poukazovala třeba na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který vyhověl manželům nespokojeným s náhradou kolem 180.000 korun - nakonec dostali za pozemky 3,8 milionu korun.

Kritici poukazovali na to, že by na tom vyplacení restituenti byli hůře než ti, kterým byly vydány náhradní pozemky. Jurečka namítal, že stát eviduje 48.000 žadatelů s nárokem do 10.000 korun, které nelze při současných cenách vypořádat pozemkově.

Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ od 90. let privatizoval 660.000 hektarů zemědělské půdy. Původní plán počítal s privatizací půl milionu hektarů. SPÚ by měl podle návrhu do budoucna mimo jiné více využívat předkupní právo státu k privatizovaným pozemkům. Komplikuje to současná právní úprava.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama