Romská demokratická strana zfalšovala výroční zprávu? Asi padne trestní oznámení

Praha - Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, kteří mají na starosti kontrolu výročních zpráv politických stran, se domnívají, že jedna zpráva obsahuje zfalšovanou zprávu auditora. Romská demokratická strana, který ji podala, tak může čelit trestnímu oznámení.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Výbor dnes pověřil svého předsedu Vladimíra Koníčka (KSČM), aby kvůli zfalšované zprávě podal trestní oznámení. Podle strany může za problém bývalá najatá účetní.

Problém u Romské demokratické strany spočívá v tom, že pod zprávou je podepsán auditor, který už rok a půl je vyškrtnut ze seznamu auditorů. I proto má kontrolní výbor podezření, že zpráva auditora je zfalšována. „A zpráva neobsahuje originál razítka, ale razítko vystřižené z jiného dokumentu a přilepené na tuto zprávu auditora," vysvětloval Koníček.

Šéf strany Miroslav Tancoš řekl, že na vině je najatá externí účetní, která podle něj použila podklady z předchozích let a peníze určené na auditora zpronevěřila. Nikdo z vedení i členů strany za to nemůže, uvedl. Strana si najímá nového auditora, aby výroční zprávu dodala už v pořádku.

Výbor projednávání zpráv přerušil, aby dal čas některým stranám na jejich doplnění. Sedm stran a hnutí dodalo Sněmovně zprávu auditora, který ověřil jejich účetní závěrku, ale už nedodaly zprávu samotnou. Jednou z nich je i Liberálně ekologická strana bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. „Kdyby exministr Bursík místo pobíhání po Praze s tibetskou vlajkou radši podal správnou výroční zprávu," řekl Koníček.

Straně, která dokument opakovaně nepředloží, může být pozastavena činnost a v krajním případě jí hrozí zrušení. Předložení úplné zprávy je také podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

Zprávy o svém loňském hospodaření dodalo do Sněmovny 138 stran a hnutí z celkových 244 politických uskupení, které ke konci roku evidovalo ministerstvo vnitra.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama